Ցուցակում ընդգրկվածների հետ հարցազրույց ենք անցկացրել. Ալեն Սիմոնյան
«Իմ քայլը» դաշինքի ցուցակը կազմվել է պրոֆեսիոնալիզմի, քաղաքական անցած ճանապարհի, քաղաքական պրոցեսների վրա ազդելու հնարավորությունները հաշվի առնելով՝ հանձնաժողովներում տեղ զբաղեցնելու հնարավորություններից ելնելով: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ, ՀՀ ԿԳ նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը՝ անդրադառնալով «Իմ քայլը» դաշինքի համամասնական ցուցակին:
Մի առիթով Արայիկ Հարությունյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն մտնելու, ինչպես նաեւ ցուցակում տեղ ունենալու համար «փորձաշրջան են» անցնում: «Մենք շատ լուրջ ֆիլտրեր ենք դրել, որովհետեւ անմիջապես հեղափոխությունից հետո հազարներով սկսեցին անդամագրվել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը: Հաշվի ենք առնում դիմողի մասնակցությունը նախկինում ՔՊ-ի գործունեությանը, թեկուզ ոչ կուսակցության անդամ, իր մասնակցությունը վերջին քաղաքական պրոցեսներին, այս ամեն ինչը հանգեցում է նրան, որ հեշտանում է»,- ասել էր Հարությունյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե, օրինակ, լրագրողներ Սիսակ Գաբրիելյանը, Թագուհի Թովմասյանն անցե՞լ են այդ քաղաքական ճանապարհը, նա արձագանքեց, որ մշտապես պրոցեսների մեջ եղած մարդիկ են այդ ճանապարհն անցնում: Ի դեպ, Թագուհի Թովմասյանը «Ժողովուրդ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր է:
ՔՊ-ի վարչության անդամ Ալեն Սիմոնյանից հետաքրքրվեցինք՝ արդյո՞ք ցուցակում խնամի-ծանոթ-բարեկամները, քավոր-սանիկները շատ են: «Ցուցակն այնպես չի լինելու, որ դուք հիասթափվեք եւ խնամի-ծանոթ-բարեկամ կապից դրդված որեւէ որոշում չի կայացվել: Կան մարդիկ, որոնց կարելի է հեռու ձեւով կապել, բայց նրանք լինելու են ռեյտինգային ցուցակներում եւ չեն անցնելու ծանոթության բերումով»,- ասաց նա:
Դիտարկմանը, թե ինչպես է թեկնածուների ընտրությունը տեղի ունեցել, Ալեն Սիմոնյանն ասաց. «Մարդիկ դիմել են, մեր կուսակցության եւ վարչության անդամները քննարկել են, նրանց հետ հարցազրույց ենք անցկացրել, քննարկումներ ենք արել»:
Այս պահին քննարկվում է, թե ՔՊ-ն իր քարոզարշավն ինչ մեթոդներով է իրականացնելու, ինչ ինքնատիպ գործողություններ է կատարում, ինչպես օրինակ 2017-ի ժամանակ էր, երբ Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ բարձրանում էր տանիքներ: Տեղեկություններ կան նաեւ, որ «Իմ քայլը» դաշինքի թեկնածուները հնարավոր է՝ քարոզարշավի շրջանակներում քայլարշավ սկսեն Գյումրիից՝ ի նշան հայտնի քայլերթի: Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ ամեն ինչ քննարկման փուլում է եւ առաջիկայում պարզ կլինի բոլորին:
Իշխանությունը Երեւանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ ուժերը բաժանեց սեւի եւ սպիտակի: Արայիկ Հարությունյանից հետաքրքրվեցինք՝ ՔՊ-ն քարոզարշավի շրջանակներում հայտարարելո՞ւ է, որ ՀՀԿ-ն սեւ ուժ է: «Տակտիկան կքննարկենք, կասենք, առայժմ քննարկումների փուլ է: Բոլոր ուժերն էլ մրցակիցներ են:
Խնդրում եմ սպասել, երբ սկսենք քայլել, չքայլել, թռչել, թռչկոտել, այն ժամանակ կմեկնաբանենք»,- պատասխանեց նա:
Կրկին անդրադառնալով նախընտրական ցուցակին եւ պատասխանելով մեր այն հարցին՝ արդյո՞ք ճիշտ է, որ Նիկոլ Փաշինյանը պատռել է ՔՊ նախնական ցուցակը, քանի որ ով հասցրել՝ իր ծանոթ-բարեկամին էր այնտեղ տեղավորել, Արայիկ Հարությունյանը պատասխանեց. «2008 թվականին, երբ ավելի խորը քաղաքական պրոցեսների մեջ մտա, ինձ մոտ միշտ ծիծաղ էր առաջացնում նման հրապարակումը, երբ, ասենք, գործընկերներիդ հետ նստած մի շտաբում աշխատում ես, մեկ էլ մամուլը գրում է, որ նրանցից երկուսը միմյանց քիթ են կոտրել, կռվել են իրար հետ, բայց այդ մարդիկ քեզ հետ նստած են: Ցուցակի քննարկումները բավականին հարթ են անցել, եղել են, իհարկե, տարակարծություններ, բայց այդպիսի բան չի եղել»,-շեշտեց Արայիկ Հարությունյանը:
Արդեն լրագրողների հետ զրույցում Հարությունյանը պատասխանեց հարցին՝ արդյոք ճի՞շտ է, որ իրեն եւ Արարատ Միրզոյանին թիվ 3՝ Շենգավիթ, Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջաններն ընդգրկող ընտրատարածքում ռեյտինգային ձայներ ապահովելու հարցում օգնելու է պատգամավոր, գործարար Սամվել Ալեքսանյանը: Արայիկ Հարությունյանն ասաց. «Դուք ինչպե՞ս եք պատկերացնում, այսքան ժամանակ նման երեւույթ կամ դրսեւորում, համագործակցություն նման անձանց հետ տեսե՞լ եք մեր գործողություններում: Խոսում են, թող խոսեն»,-ասաց նա:
Որպես ԿԳ նախարարի պաշտոնակատար՝ Արայիկ Հարությունյանը վստահեցրեց, որ ուսուցիչներն ու տնօրեններն այլեւս պարտավորություն չունեն որեւէ կերպ ներգրավվելու ընտրություններին:
Խորհրդարանական մյուս քաղաքական ուժերը եւս հրաժարվեցին այս շրջանում խոսել իրենց քարոզարշավի մարտավարության մասին՝ առաջարկելով սպասել քարոզարշավի պաշտոնական մեկնարկին: