Համացանցում տարածվում է ԿԳ նախարարին վերագրվող կիսագրագետ գրառումը. դա՝ Աշոտյանի հետ վեճից հետո
«Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում երեկ հայտնվեց ու արագորեն տարածվեց կրթության եւ գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանին վերագրվող մի գրառման «սքրինշոթ», որտեղ նախարարն իբր ներկայացնում է «Իմ քայլը» դաշինքի ընտրական ցուցակի առաջին տասնյակ թեկնածուների անունները, իսկ գրառումն ուղղագրական սխալներով ու վրիպակներով է: «Ռեյտինգային ընտրակարգով առաջադրվմ եմ Շենգավիթ եւ Մալաթսիա-Սեբաստիա վարչական շրջաններն ընդգրկօղ ընտրատարածքում: Յուրաքանջյուրիդ մեզ ընտրեյլը պարտադիր է»,- մասնավորապես, ասվում է գրառման մեջ:
Հարությունյանի «ֆեյսբուքյան» էջում նման բովանդակությամբ գրառում իսկապես կա, բայց առանց սխալների ու առանց ընտրելու պարտադրանքի: «Ռեյտինգային ընտրակարգով առաջադրվում եմ Շենգավիթ և Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջաններն ընդգրկող ընտրատարածքում։ Յուրաքանչյուրիդ աջակցությունը շատ կարևոր է»,- կարդում ենք նախարարի պաշտոնակատարի էջում:
Իհարկե, կարելի է Արայիկ Հարությունյանի գրագիտության վարկածը բացառել եւ մտածել, որ ի սկզբանե սխալներով գրառումը ավելի ուշ խմբագրվել է: Բայց ֆեյսբուքը հոգ է տարել դա ստուգելու հնարավորության մասին, եւ ընդամենը մի քանի վայրկյանը մեզ բավական եղավ՝ պարզելու, որ նախարարի պաշտոնակատարի՝ վերոնշյալ գրառումն այժմ էլ նախնական տեսքով է եւ փոփոխությունների չի ենթարկվել: Ստացվում է՝ ինչ-որ մեկը նպատակ է ունեցել «սեւացնել» Արայիկ Հարությունյանին, իսկ ավելի ուժեղ հարված, քան կրթության նախարարին կիսագրագետ ներկայացնելն է, չի մտածել:
Ուշագրավ է, որ այդ «խայտառակություն բերող» գրառումը հրապարակվեց Արայիկ Հարությունյանի ու կրթության եւ գիտության նախկին նախարար Արմեն Աշոտյանի հեռակա «փոխհրաձգությունից» հետո: 2019 թվականի բյուջեի նախագիծն Ազգային ժողովում քննարկելու ժամանակ կրթության ոլորտի ներկայիս պատասխանատուն անդրադարձավ համակարգում տեղի ունեցած արատավոր երեւույթներին, բայց Արմեն Աշոտյանին ամենաշատը խոցել էր նրա դիտարկումներն այն մասին, թե որ կրթության նախարարի երեխաները հաճախել են մասնավոր դպրոց:
Աշոտյանն այս ընդգծումը, ի դեպ, ոչ առաջին անգամ, համարել էր երեխաներին քաղաքականության մեջ ներգրավելով՝ ճղճիմ դիվիդենտներ ստանալու փորձ: «Հորդորում եմ բոլորին հեռու պահել կեղտոտ ձեռքերը երեխաներից: Սա համարեք վերջին նախազգուշացում»,- հայտարարել էր նա՝ առանց հաշվի առնելու, որ իր երեխաների համար մասնավոր դպրոցը նախընտրելու մասին հիշեցումներն ու նախկինում էլ այդ երեւույթի վրա ուշադրություն հրավիրելն ամենեւին ուղղված չեն երեխաների դեմ, այլ ընդամենը պետական դպրոցի նկատմամբ դրա պատասխանատուի ունեցած վերաբերմունքի վկայությունն են: Աշոտյանի տրամաբանությամբ ստացվում է, որ եթե ասենք որեւէ մեկը պետությունից թալանածը նվիրաբերի իր անչափահաս երեխաներին, ուրեմն այդ երեւույթի մասին բացասական կարծիք արտահայտողները դուրս են եկել այդ երեխաների դեմ:
Վերադառնալով Արայիկ Հարությունյանին վերագրվող գրառմանը, նկատենք, որ դրանք ջանասիրաբար հրապարկվում են այնպիսի լրատվական կայքերում, որոնք կապվում են Հանրապետական կուսակցության կամ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ:
Ավելի ուշ խնդրին անդրադարձավ նաեւ կրթության եւ գիտության նախարարությունը: Տարածված հաղորդագրության մեջ նշվում է. «ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը պաշտոնապես հայտարարում է, որ սոցիալական ցանցերում վերջերս տարածում գտած նկարը (screenshot), որտեղ իբրև թե ներկայացված է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանի ֆեյսբուքյան գրառումը, կեղծ է։ Լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներն ու ֆեյսբուքյան օգտատերերը գրառման իրական և խմբագրումներից զերծ տարբերակը կարող են տեսնել նախարարի պաշտոնակատարի անձնական էջում` https://www.facebook.com/arayik.harutyunyan/posts/10156832383523501:
Միաժամանակ, զանգվածային լրատվամիջոցների հարգարժան ներկայացուցիչներին խնդրում ենք զերծ մնալ այս ակնհայտ ապատեղեկատվությունը տարածելուց»: