Դեպք է եղել, որ պաշտոնյա են ձերբակալել, քաղաքական մեծ աղմուկ է առաջացրել եւ ես տեղյակ չեմ եղել. Փաշինյան
Երբ Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետի թեկնածու էր, հայտարարում էր, որ նա չի լինելու այս երկրի ոստիկանապետը, ԱԱԾ պետը, դատախազը, ՀՔԾ պետը: Այս խոսքերի ենթատեքստում այն է, որ նա չի միջամտելու իրավապահների աշխատանքներին եւ քաղաքական պատվերներ չեն լինելու: Սակայն այս ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը իրավապահ համակարգի վերաբերյալ բազմաթիվ աղմկոտ հայտարարություններ արեց:
Մասնավորապես, նա հայտնել էր, որ Սերժ Սարգսյանի եղբայրը՝ Ալեքսանդր Սարգսյանը, իր միայն մեկ հաշվի վրա 30 միլիոն դոլար ունի, որը պետք է պետբյուջե վերադարձվի: Ինչպես նաեւ նա վարչապետի ընտրության ժամանակ նշել էր, որ շուտով պատգամավոր է ձերբակալվելու՝ կաշառքի գործով եւ դա լինելու է 3-րդ հանրապետության ամենասկանդալային կոռուպցիոն բացահայտումը:
Վարչապետի ասուլիսի ժամանակ «Հայկական ժամանակ»-ը Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեց՝ ինչպե՞ս է ստացվում, որ նա տիրապետում է բոլոր աղմկոտ գործերի մանրամասներին, բայց մի քանի ամիս առաջ հայտարարում էր, որ չի խառնվելու:
«Տեղեկատվություններին ես տիրապետում եմ, որովհետեւ ինձ այդ թեմաներով հարցեր են տալիս լրագրողները, պատգամավորները, միջազգային կազմակերպությունները: Ես պետք է որոշակի տեղեկատվության տիրապետեմ, որ այդ հարցերին պատասխանեմ: Այդ գործերով զբաղվում են ոստիկանությունը եւ ԱԱԾ-ն, որոնք վարչապետին առընթեր մարմիններ են: Այդ ողջ գործընթացը որոշակի քաղաքականացվում է եւ ես չեմ կարող չտեղեկանալ: Աշխարհաքաղաքական հարթակներում հարցադրումներ են լինում եւ ես չեմ կարող այդ հարցերին չտիրապետել: Դա չի նշանակում, որ ես քննությանը ինչ-որ ձեւով միջամտում եմ, բայց շատ գործերի քննությունը իրականացվում է, որովհետեւ ես ՀՀ վարչապետ եմ:
Օրինակ, դեպք է եղել, որ պաշտոնյա են ձերբակալել, քաղաքական մեծ աղմուկ է առաջացրել եւ ես տեղյակ չեմ եղել: Հետո ասել եմ, տեղեկացրեք, որ լրագրողների հարցերին պատասխանեմ»: