Վաչագան Ղազարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի 4 ժամից. նա մասնակցել է նիստին եւ հայտարարություն արել
Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանի կալանքը երկարաձգելու միջնորդության վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի 4 ժամից. դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ:
Այս մասին մեր զրույցում ասաց նրա պաշտպան Արմեն Հարությունյանը: Մեր հարցին ի պատասխան Հարությունյանն ասաց, որ այսօր ինքնաբացարակի միջնորդություն են ներկայացրել նախագահող դատավոր Ռոբերտ Պապոյանին: Ինքնաբացարկի միջնորդությունը ներկայացվել է այն բանից հետո երբ դատարանը մերժել է Վաչագան Ղազարյանին գրավով ազատելու միջնորդությունը: Պաշտպանը նշեց, որ այս եւ դատավարական այլ խախտուների հիմքով  ինքնաբացարկի միջնորդություն են ներկայացրել, որը դատարանը մերժել է:
Մեր հարցին ի պատասխան Հարությունյանն ասաց, որ Վաչագան Ղազարյանը նույնպես բերվել էր դատարան: Հարցին, թե նա հայտարարությամբ հանդես եկե՞լ է, պաշտպանը պատասխանեց, որ հանդես է եկել այն հայտարարությամբ, որն այսօր տարածվել է:
Հիշեցնենք, որ այսօր Վաչագան Ղազարյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով մասնավորապես հետեւյալը. «Ես եւ ընկերս քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի համաձայնության դեպքում պատրաստակամ ենք վերը նշված ամբողջ դրամական միջոցները, մոտ 6 /վեց/ միլիոն դոլարի չափով փոխանցել պետությանը՝ ՀՀ եւ ԱՀ անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման կամ պետական այլ կարիքների համար»:
Վաչագան Ղազարյանը կալանավորվել է նոյեմբերի 15-ին, Վճռաբեկի որոշմամբ: Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում Վաչագան Ղազարյանին մեղադրանք էր առաջադրվել հունիսի 27-ին:
Նա մեղադրվում է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրերում իր ունեցած դրամական միջոցների իրական չափի մասին հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելու եւ ապօրինի հարստանալու մեջ։