Դատախազությունը Վճռաբեկ դատարանից պահանջում է հռչակել Մարտի 1-ի գործով դատապարտված Բարեղամյանի անմեղությունը
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը Վճռաբեկ դատարանից պահանջում է հռչակել Մարտի 1-ի իրադարձություններին մասնակցելու համար դատապարտված նախկին քաղբանտարկյալ Արամ Բարեղամյանի անմեղությունը:
ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը մեր հարցին ի պատասխան ասաց, որ ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից ՀՀ վճռաբեկ բողոք է ներկայացվել 2008թ. հուլիսի 14-ի դատավճռով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով եւ 112-ր հոդվածի 2-րդ մասի երկրորդ կետով 6 տարի ժամկետով ազատազրկման դատապարտված Արամ Բարեղամյանի վերաբերյալ Երևանի քրեական դատարանի 2008թ. հուլիսի 14-ին կայացված դատական ակտի և այն օրինական ուժի մեջ թողնելու մասին ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի 2008թ. հոկտեմբերի 3-ի որոշման դեմ: «2008թ. մարտի 1-ին և 2-ին կատարված իրադարձությունների առթիվ ՀՀ ՀՔԾ-ի վարույթում քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ ի հայտ էին եկել ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 426.3-րդ հոդվածով նախատեսված՝ դատական ակտի վերանայման հիմքեր: Ելնելով այն հանգամանքից, որ առկա է դատապարտյալի անմեղությունը ապացուցող առերեւույթ փաստական տվյալ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարեւոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող վարչության դատախազի կողմից կայացվել էր Արամ Բարեղամյանի վերաբերյալ դատական ակտը վերանայելու նպատակով նոր երեւան եկած հանգամանքների հետեւանքով վարույթ հարուցելու մասին որոշում, որը այդ հանգամանքների առթիվ քննություն կատարելու համար, դատապարտյալին վերաբերող քրեական գործի հետ միասին, ուղարկվել էր ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն: Քննության արդյունքում ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի կողմից բողոքով ՀՀ վճռաբեկ դատարանին միջնորդություն է ներկայացվել բեկանել եւ փոփոխել Արամ Բարեղամյանի վերաբերյալ վերոնշյալ դատական ակտերը՝ ճանաչելով եւ հռչակելով նրա անմեղությունը մեղսագրված արարքներում»,- մանրամասնեց Աբրահամյանը:
Դեռեւս 2018 թվականի դեկտեմբերին հայտնի դարձավ, որ Բարեղամյանի գործով ՀՀ գլխավոր դատախազությունը նոր երեւան եկած հանգամանքով վերանայման վարույթ հարուցելու մասին որոշում է կայացրել: Բարեղամյանը մեղավոր էր ճանաչվել իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու եւ նրա առողջությանը ծանր մարմնական վնասվածք պատճառելու համար եւ դատապարտվել 6 տարվա ազատազրկման: Իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող առանցքային տուժող Մալաթիայի նախկին փոխոստիկանապետ, գնդապետ Գագիկ Քամալյանը 10 տարի անց մտքափոխվել է եւ հայտարարել, թե իրականում չի իմացել եւ չգիտի՝ իրեն հարվածողը եղել է Արամ Բարեղամյանը, թե՝ այլ անձ:
- Պարոն Բարեղամյան, ձեզ համար սպասելի՞ էր, որ տուժող ճանաչված նախկին փոխոստիկանապետը 10 տարի անց կփոխի իր ցուցմունքը:
- Ես համոզված եմ, որ ոչ միայն իմ գործը, այլ Մարտի 1-ի բոլոր գործերը վերանայվելու են: Նամանավանադ իմ գործով որպես ապացույց դրվել էր մեկ ոստիկանի ցուցմունք, եւ այդ ցուցմունքով էլ չէր ապացուցվում իմ մեղավորությունը: Իրեն պետք է հիմա հարցնել, թե ինչպե՞ս է պատահել, որ հիմա չի պնդում, որ Արամ Բարեղամյանն է իրեն հարվածել, կարող է 10 տարի իր խիղճը տանջել է, չգիտեմ: Իր տված ցուցմունքը անգամ դատաքննության ընթացքում չապացուցվեց, պարզապես հանեց այնպես Ազարյանը դրեց դատեց (դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի մասին է խոսքը,-հեղ.), ասել էին՝ Արամը պետք է դատվի ու դատեցին:
- Պահանջելո՞ւ եք, որպեսզի ձեր դեմ ցուցմունք տված անձը պատասխանատվության ենթարկվի:
- Ժամանակից առաջ չընկնենք, էդ վճիռը կգա, դրանից հետո նոր կխոսենք: Այս հեղափոխությունից հետո երկրորդ կարծիք չկա, որ Մարտի 1-ը բացահայտվելու է, եւ իրական մեղավորները պատժվելու են:
- Դուք հիմա Մարտի 1-ի գործի շրջանակում ի՞նչ կարգավիճակ ունեք:
- Հեղափոխությունից հետո ես կանչվել եմ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն եւ ինձ խոշտանգելու դեպքով ճանաչվել եմ տուժող: Այդ գործը միացրել են Մարտի 1-ի գործի հետ: Բացի այդ ես տուժել եմ եմ Մարտի 1-ի լուսադեմին. առաջին հարված ստացողը սեւ համազգեստավորների կողմից ես եմ եղել:
- Ոստիկաննե՞րն էին հավածում:
- Այդտեղ մի քանի բարձրաստիճան ոստիկաններ են եղել, մնացածը եղել են սեւ համազգեստով մարդիկ, որ պարզ չի, թե դրանք ովքեր են, հիմա այդ հարցը դեռ ոչ մեկ չի բարձրաձայնում: Այս քննությամբ պետք է բացահայտվի, թե լուսադեմին հարձակվողներն ովքեր են եղել:
- Ինչո՞վ են ձեզ հարվածել:
- Մահակով հարվածել են գլխիս, ուշաթափվել ընկել եմ: 7 օր հիվանդանոցում պառկել եմ, ինձ հիվանդանոցից են ձերբակալել: Սկզբում տարան Միրզոյան Անդրանիկի մոտ (ՀՔԾ նախկին պետ,-հեղ.), հետո տարան մի քննիչի մոտ. Վահագն Հարությունյանն այդ ամբողջ ընթացքում էտ սենյակում է եղել, փորձում էին ցուցմունք կորզել ինձնից:
- Վահագն Հարությունյանը մամուլին տված վերջին հարցազրույցներից մեկում նշել է, որ իր դեմ ցուցմունք տվածներից մեկը դու եք եղել: