Վրաստանին օգնելու նպատակով ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի հրամանով մեր կողմից նրանց կտրամադրվի կարմրուկի 30.000 դոզա պատվաստանյութ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է նախարարը։
Թորոսյանի գրառման մեջ, մասնավորապես, ասված է․
«Վրաստանին օգնելու նպատակով իմ հրամանով նրանց մեր կողմից կտրամադրվի կարմրուկի 30.000 դոզա պատվաստանյութ, որպեսզի մեր հարեւան երկիրը ավելի արդյունավետ եւ արագ պայքարի կարմրուկի բռնկումների դեմ, քանի որ ինչպես գիտեք հիվանդությունները սահմաններ չեն ճանաչում։
Երեկ խոսեցի Վրաստանի իմ գործընկեր Դավիթ Սերգեենկոյի հետ Վրաստանում կարմրուկի դեպքերի բռնկումների մասին։ Նա ինձ հայտնեց, որ մինչ օրս արձանագրվել է կարմրուկի 1028 նոր դեպք, ինչը հիմնականում պայմանավորված է նրանով, որ 90-ականներին բազմաթիվ երեխաներ չեն պատվաստվել կարմրուկի դեմ։ Ես տեղեկացա նաեւ, որ օրական արձանագրվող 50-60 դեպքը իջել է օրական 35-ի՝ շնորհիվ այն հակահամաճարակային միջոցառումների, որ իրականացվում են Վրաստանում, այդ թվում՝ 20-40 տարեկան ազգաբնակչության ինտենսիվ պատվաստումների։
Բարեբախտաբար, Հայաստանում կարմրուկի տեղական վերջին դեպքը արձանագրվել է 2007թ-ին՝ շնորհիվ մեր երկրում կարմրուկի դեմ պատվաստումների բարձր ցուցանիշների։ Վերջին բերովի դեպքը արձանագրվել էր 2018թ․-ի դեկտեմբերին՝ ՌԴ-ից ժամանած ուղեւորի մոտ եւ կրկին բարեբախտաբար՝ տարածում չէր ունեցել մեր երկրում։
Կոչ եմ անում բոլորին ստանալ ազգային իմունիզացիայի ծրագրով նախատեսված բոլոր պատվաստումները, իսկ գանգատների դեպքում՝ դիմել բժշկի»: