Վերաքննիչ դատարանը կրկին վերացրել է Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու որոշումը
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Մհեր Արղամանյանի նախագահությամբ, այսօր որոշել է վերացնել Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախին ղեկավար, սույն գործով որպես մեղադրյալ Վահագն Հարությունյանի կալանքի որոշումը:
Այսպիսով՝ դատարանը որոշել է բեկանել կալանավորման վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշումն ու գործն ուղարկել նույն դատարան՝ նոր քննության:
Նրա պաշտպան Միհրան Պողոսյանը մեր զրույցում ասաց, որ Հարությունյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ որոշումը դատարանը վերացրեց ու հիմնավորվեց մեր պնդումը, որ ապօրինություններ են տեղի ունեցել, եւ ըստ նրա՝ հետագայում կհիմնավորվի նաեւ, որ այդ ապօրինությունները քողարկելու համար կեղծիքներ են կատարվել:
Հիշեցնենք, որ Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու դատարանի որոշումը երկրորդ անգամ է վերացվում:
Վահագն Հարությունյանին կրկին կալանավորելու որոշում էր կայացվել 2018 թվականի դեկտեմբերի 30-ին. նախաքննական մարմինը նրան երկու նոր հոդվածներով որպես մեղադրյալ ներգրավելուց հետո միջնորդություն էր ներկայացրել դատարան Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու վերաբերյալ, որը բավարարվել էր: Նրա պաշտպան Միհրան Պողոսյանի պնդմամբ՝ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը առանց պաշտպանական կողմի նիստ էր արել եւ պատշաճ չէր ծանուցել պաշտպանական կողմին: Ինչից հետո պաշտպանը վերաքննիչ բողոք էր ներկայացրել:
Հարությունյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 308–րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ) եւ 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը, որը զուգորդվել է բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով): Վահագն Հարությունյանը ավելի վաղ որպես մեղադրյալ է ներգրավվել նաեւ Մարտի 1-ի գործով կարեւոր ապացույցներ կեղծելու համար: Նրա նկատմամբ հետախուզումը չի դադարեցվել: