Առաջիկա տարիներին կոռուպցիայի դեմ վճռական պայքարում կառավարությունն ակնկալում է լայն հանրային աջակցություն
Կոռուպցիայի դեմ պայքարը, ինչպես արդեն տարբեր հարթակներից բազմիցս հայտարարվել է, ներկա կառավարության հիմնական առաջնահերթություններից է։ Եւ քանի որ կառավարությունը համոզված է, որ հասարակության ու պետության կյանքի վրա ամենակործանարար ազդեցություն ունեցող երեւույթներից մեկը կոռուպցիան է, իր ծրագրի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի վերաբերյալ առանձին հատվածում հատկապես խոստանում է, որ այս պայքարում լինելու է վճռական, հաստատակամ, անզիջում եւ անհանդուրժող։
Կառավարության ծրագրում ասված է, որ առանձնահատուկ կարեւորվում է կոռուպցիան ծնող պատճառների վերհանմանը եւ վերջիններիս վերացմանը միտված գործողությունների իրականացումը: Այս պայքարի ընթացքում կառավարությունն ակնկալում է լայն հանրային աջակցություն եւ համագործակցություն՝ իրավապահ մարմինների հետ․
«Կոռուպցիան պետք է արժանանա լայն հանրային արգահատանքի։ Ոչ թափանցիկ աղբյուրներից գույք ձեռք բերած պաշտոնյաները, ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված պատժին զուգահեռ, պետք է արժանան հանրային արհամարհանքի եւ դատապարտման»,-շեշտված է ծրագրում:
Հակակոռուպցիոն ինստիտուցիոնալ համակարգի տեսանկյունից՝ կառավարությունը կարեւորվում է մասնագիտացված, անկախության երաշխիքներով օժտված հակակոռուպցիոն մարմնի ստեղծումը, որը պետք է իրականացնի ուսումնասիրություններ, օժտված լինի կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման համար անհրաժեշտ գործիքակազմով:
Հայաստանից ապօրինի դուրս բերված ակտիվները վերադարձնելու նպատակով կառավարությունը մտադիր է վերանայել ակտիվների վերադարձի ինստիտուտի վերաբերյալ ՀՀ օրենսդրությունը եւ այս առումով ամրապնդել միջազգային համագործակցությունը:
Ըստ կառավարության ծրագրի՝ կոռուպցիայի կանխարգելման գործում կարեւորագույն նշանակություն ունի պետության առաջին դեմքերի, «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված հանրային ծառայության մեջ գտնվող բոլոր անձանց, նրանց ընտանիքի անդամների, մերձավոր ազգականների գործունեության եւ ունեցվածքի նկատմամբ իրական հանրային վերահսկողության իրականացման համար համարժեք թափանցիկության եւ հաշվետվողականության մեխանիզմների ստեղծումը։ Վերջիններիս կոռուպցիոն ներգրավվածությունը բացառելու համար անհրաժեշտ է նաեւ իրականացնել որոշակի օրենսդրական նորամուծություններ, որոնցից կառավարությունն առանձնապես կարեւորում է՝
1․ այնպիսի նոր համակարգ ներդնելու հնարավորության դիտարկումը, համաձայն որի ՀՀ պետական պաշտոնի հավակնող եւ նման պաշտոն զբաղեցնող անձինք նոտարական կարգով կլիազորեն համապատասխան լիազոր մարմնին աշխարհի ցանկացած բանկում եւ ֆինանսական կազմակերպությունում, ցանկացած երկրի տարածքում իրենց անունից փնտրել եւ ստանալ տեղեկություններ իրենց անունով հաշվեհամարների առկայության, ստեղծման օրից դրանց շարժի եւ մնացորդի, ինչպես նաեւ իրենց անունով շարժական, անշարժ գույքի եւ արժեթղթերի առկայության մասին: Նման լիազորագիր տալուց հրաժարվող անձինք չպետք է կարողանան լինել բարձրաստիճան պաշտոնյա,
2․ պաշտոնատար անձանց գույքի, եկամուտների եւ շահերի հայտարարագրերի՝ հրապարակման ենթակա տվյալների ցանկի ընդլայնումը՝ ապահովելով կոռուպցիայի կանխարգելման եւ բացահայտման արդյունավետությունը,
3․ այնպիսի նոր համակարգ ներդնելու հնարավորության դիտարկումը, որի համաձայն հակակոռուպցիոն համապատասխան մարմինն իրավասություն կունենա ստուգելու նշանակման ենթակա՝ ՀՀ պետական պաշտոնի հավակնող անձանց բարեվարքության կանոնների պահպանումը (չպահպանումը) ու կոռուպցիոն իրավախախտումներում ներքաշված լինելը (չլինելը) եւ, ըստ այդմ, նշանակման նպատակահարմարության վերաբերյալ համապատասխան խորհրդատվական բնույթի եզրակացություն ներկայացնելու տվյալ անձին նշանակելու իրավասություն ունեցող անձին: