Հայաստանի ամենախոշոր հանքի` Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի տեսչական ստուգումների ամփոփումն ավարտվել է: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարի օգնական Վրույր Պեպանյանը:
Պեպանյանը նշեց, որ ստուգման ակտի նախագիծն ուղարկվել է ընկերությանը: Տնտեսվարող սուբյեկտի ղեկավարը կամ պաշտոնակատարը պետք է այն ուսումնասիրի եւ եթե առարկություններ չներկայացվի ստուգող մարմինը ակտ է կազմում, իսկ եթե առարկություն ներկայացնեն ապա, այն կցվում է ակտին: Նշենք, որ եթե ակտ է կազմվում, ապա դա նշանակում է, որ խախտումներ է հայտնաբերվել, իսկ եթե խախտում չի լինում այդ դեպքում կազմվում է տեղեկանք:
Հիշեցնենք, որ ստուգումներ ավարտվել են հունվարի 21-ին: Նույն օրը աշխատանքից ազատվել է նաեւ տեսչական մարմնի ղեկավար Արթուր Գրիգորյանը:
Նշենք նաեւ, որ ստուգումները ԶՊՄԿ-ում սկսվել են դեռեւս 2018 թվականի սեպտեմբեր ամսից ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարականով:
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի մայիսի 22-ին կառավարության նիստի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարական էր տվել՝ ստուգումներ սկսել 28 մետաղական հանքարդյունաբերող ընկերություններում: Տեսչական մարմինն առաջին ստուգումն իրականացրել էր Ամուլսարի հանքավայրում: Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատից հետո նախատեսված է ստուգումներ իրականացնել «Թաթսթոուն» ՍՊԸ-ի կողմից շահագործվող Սյունիքի մարզի Լիճքի պղնձի հանքավայրում: