Ալեքսանդր Լապշինի դեմ Ադրբեջանում նոր քրեական գործեր են հարուցվել
Ադրբեջանական բանտում 7 ամիս անցկացրած հայտնի ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի դեմ Ադրբեջանում նոր քրեական գործեր են հարուցվել: Այդ մասին բլոգերը հայտնել է իր ֆեյսբուքյան էջում՝ հավելելով, որ դեռևս մեկ ամիս առաջ այդ մասին իրեն զգուշացրել էին ռուսական «լուրջ» կազմակերպության ներկայացուցիչները, իսկ այժմ՝ արդեն պաշտոնապես Իսրայելի ԱԳՆ-ն:
Լապշինին զգուշացրել են, որ Ադրբեջանի իշխանություններին սաստիկ զայրացրել է այն հանգամանքը, որ ՄԻԵԴ-ն ընդունել է Բաքվում Լապշինի դեմ մահափորձի վերաբերյալ բողոքը՝ ՌԴ-ից և Իսրայելից բժշկական եզրակացությունների հիման վրա:
«Ես իբր 2 հոդված եմ «խախտել»՝ «ահաբեկչության բացահայտ կոչեր» (ադրբեջանցի բլոգեր Մեհման Հուսեյնովին ազատ արձակելու կոչերի համար, որին ապօրինաբար բանտում են պահում) և Ադրբեջանի դեմ «բացահայատ կոչեր» (այնտեղ իմ հոդվածների երկար ցանկն է, որտեղ ես դատապարտում եմ Բաքվի իշխանություններին կոռուպցիայի և ապօրինությունների համար): Մոտ օրերս կարող է էլի ինչ-որ հոդվածներ հորինեն»,-ասվում է գրառման մեջ:
Լապշինը հայտնել է նաև, որ մարտին կլինի Լիոնում, Ինտերպոլի կենտրոնակայանում, որտեղ խոսակցություն է լինելու Ադրբեջանի կողմից այլախոհների և ազատ մամուլի դեմ այդ կազմակերպության գործիքակազմի ապօրինի օգտագործման մասին:
Ալեքսանդր Լապշինը ձերբակալվել էր 2016 թվականին Բելառուսում՝ Ադրբեջանի հարցման համաձայն: Պաշտոնական Բաքուն բլոգերին «սև ցուցակի» մեջ էր ներառել առանց իրենց հետ համաձայնեցնելու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելելու պատճառով: Բելառուսի Գերագույն դատարանը 2017 թվականի փետրվարի 7-ին մերժել էր Լապշինի բողոքը՝ կապված Բելառուսի Գլխավոր դատախազության որոշման հետ, որով Լապշինը պետք է արտահանձնվեր Ադրբեջան:
Լապշինը նույն օրը հատուկ չվերթով տեղափոխվել էր Մինսկից Բաքու` պետական անվտանգության ծառայության աշխատակիցների ուղեկցությամբ: Ծանր հանցագործությունները քննող Բաքվի դատարանում հուլիսի 20-ին հրապարակվել էր ՌԴ և Իսրայելի քաղաքացի բլոգերի գործով դատավճիռ. նա դատապարտվել էր 3 տարվա ազատազրկման: 2017 թվականի սեպտեմբերի 11-ին Իլհամ Ալիևը Լապշինին ներում է շնորհել: