Դատախազությունը Վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել Արմեն Գևորգյանին չկալանավորելու որոշման դեմ. բողոք կներկայացնի նաեւ պաշտպանը
Դատախազությունը Վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանին չկալանավորելու Վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ:
Այս մասին մեր հարցին ի պատասխան ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը:
«Արմեն Գեւորգյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդությունը մերժելու առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ դատախազության ներկայացրած բողոքը մերժելու եւ առաջին ատյանի դատարանի որոշումն ուժի մեջ թողնելու մասին վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ ՀՀ դատախազության կողմից վճռաբեկ բողոք է տարվել»,- ասաց Աբրահամյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը հունվարի 29-ին մերժել էր թե՛ ՀՀ գլխավոր դատախազության եւ թե՛ պաշտպանական կողմի բողոքը՝ ուժի մեջ թողնելով առաջին ատյանի դատարանի որոշումը:
Արմեն Գեւորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը մեր զրույցում ասաց, որ իրենք եւս պատրաստվում են Վճռաբեկ բողոք ներկայացնել վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ:
Բանն այն է, որ Գեւորգյանին մեղսագրվող արարքներից մեկի դեպքում առաջին ատյանի դատարանը գտել էր, որ առկա է հիմնավոր կասկած, սակայն հիմքեր չկան նրան կալանավորելու. խոսքը նրան մեղսագրվող ՀՀ ՔՕ 190 (խոշոր չափերի փողերի լվացում) հոդվածի մասին է: Հենց այս հանգամանքն է պաշտպանական կողմը վիճարկում էր վերաքննիչ դատարանում, սակայն դատաանը մերժել էր բողոքը:
Հիշեցնենք, որ Արմեն Գեւորգյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի եւ Յուրի Խաչատրյանի վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: