Լարված մթնոլորտ Ազգային ժողովում․ լեզվակռիվ Էդմոն Մարուքյանի եւ Մխիթար Հայրապետյանի միջեւ
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք՝ «Լուսավոր Հայաստան»-ի հեղինակած՝ քրեակատարողական հիմնարկներում պատգամավորների մուտք գործելու մասին նախագիծը, եւ ԲՀԿ-ի ներկայացրած երկու նախագծերը ԱԺ լիագումար նիստի օրակարգում ներառելու հարցերը մերժվեցին։ Սա խորհրդարանում թեժ մթնոլորտի հանգեցրեց, ապա նաեւ՝ լեզվակռվի․
Մխիթար Հայրապետյանի ելույթի ժամանակ ԼՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Գորգիսյանը տեղից ռեպլիկներ էր անում, ինչին Հայրապետյանն արձագանքեց․ «Պարոն Գորգիսյան, լռե՛ք, ես լուռ լսել եմ»։
Գորգիսյանը տեղից ասաց՝ դո՛ւք լռեք, Հայրապետյանն էլ իր հերթին՝ ո՞նց՝ դուք լռեք։
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը ստիպված եղավ բարձր տոնով հանդարտեցնել մթնոլորտը եւ կրկին հիշեցնել՝ մեկը գալիս է ամբիոնի մոտ ելույթ ունենալու, մյուսները լռում են։
Մխիթար Հայրապետյանը, դիմելով Գորգիսյանին, շարունակեց․
«Փոխեք ձեր հռետորաբանությունը, սա խնդրանք է, բայց նաեւ չեմ ուզում ընկալվի որպես սպառնալիք, որ եթե դուք չփոխեք էս ամենը, մենք կփոխենք մեր ոճը։ Ես չեմ ուզում որեւէ մեկը խաբնվի մեր երիտասարդ տարիքին, իսկ «դուխ»-ի հետ կապված՝ առնվազն էս հատվածը (նկատի ունի «Իմ քայլ»-ին- հեղ.) պրակտիկորեն ապացուցել է, որ ունի»։
Ելույթի ժամանակ այս անգամ տեղից արձագանքեց Էդմոն Մարուքյանը․
«Պարոն Մարուքյան, լռե՛ք ասացի, այ քեզ բան»,-ասաց Մխիթար Հայրապետյանը, որին հաջորդեց Մարուքյանի խոսքը՝ դո՛ւ լռի։
«Դու չի, դուք ա Ձե՛զ համար»,-ասաց Մխիթար Հայրապետյանը։
«Տո դու ո՞վ ես»,-պատասխանեց Մարուքյանը, եւ ԱԺ նախագահությունն ի վերջո նորից հանդարտության կոչ արեց, Արարատ Միրզոյանն էլ ասաց․
«Պարոն Մարուքյան, ելույթ է ունենում ԱԺ կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության, սփյուռքի, սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը։ Շատ ցավում եմ ձեզ համար, որ մինչեւ հիմա չեք ծանոթացել»։
Մխիթար Հայրապետյանը իր խոսքը եզրափակեց՝ դիմելով «Իմ քայլ»-ի պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանին, որին քաղաքական հետագիծ չունենալու համար «մեղադրել» էր ԲՀԿ-ական Նաիրա Զոհրաբյանը, ապա նաեւ ԼՀԿ-ական Էդմոն Մարուքյանը․
«Պարոն Դանիելյան, մի հարց․ դուք ուզում եք ունենալ այն քաղաքական հետագիծը, որն ունե՞ք, թե՞ որպիսին Էդմոն Մարուքյանն ունի»։