«Արյան կանչ». Գյումրիում բացված ցուցահանդեսը նվիրվել է Եղեռնի զոհերի հիշատակին
Գյումրու «Երիտասարդական պալատ»-ում Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնի Գյումրու մասնաճյուղի նախաձեռնութամբ «Արյան կանչ» խորագրով ցուցահանդես է բացվել, որը նվիրվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:Հեղինակը գեղանկարիչ Արման Մաթեւոսյանն է, ով եւ սեփական աշխատանքն է ներկայացրել, եւ իր սաների նկարներն է բերել ցուցադրության: 10 մասնակից 12 աշխատանք է ներկայացրել:
«Արյան կանչ»-ը Արման Մաթեւոսյանի 3-րդ ցուցահանդեսն է: Նախորդը «Հայի ոգի» խորագրով, բացվել էր գիտության և մշակույթի կենտրոնի Գյումրու մասնաճյուղում:
Նույն ցուցահանդեսում Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնի Գյումրու մասնաճյուղը նոր նախաձեռնությամբ է հանդես եկել: Գեղանկարների կողքին նաեւ ֆոտոցուցահանդես է բացվել, որոնք  ներկայացնում են ՌԴ տարածքում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանների լուսանկարները:«Ռուսաստանի այդ քաղաքներում մենք հիշում եւ գլուխ ենք խոնարհում հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Դա ահավոր ողբերգություն էր: Եվ այդ խաչքարերն ամեն ինչ պատմում են: Նկարները կարողացել ենք հավաքել հայկական սփյուռքի օգնությամբ: Սա մեր կենտրոնի նախաձեռնությունն էր: Այս քայլով ուզում ենք ասել, որ մենք չենք մոռացել ոչինչ, եւ այդ խաչքարերը, որոնք կանգնած են ՌԴ տարբեր քաղաքներում, հայ ժողովրդի մեծ ողբերգության վկաներն են»,-ՀԺ-ի հետ զրույցում ասաց Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնի Գյումրու մասնաճյուղի ներկայացուցիչ Նանե Սադոյանը: