ԲՀԿ-ական Սերգեյ Բագրատյանն ու Գեւորգ Պետրոսյանը հրաժարվել են ներկայանալ նախապես համաձայնեցված ասուլիսին
30/04/2019 schedule15:58
Այսօր «Նոյյան Տապան» լրատվական գործակալությունում նախատեսված էր ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավորներ Սերգեյ Բագրատյանի եւ Գեւորգ Պետրոսյանի մամուլի ասուլիսը, սակայն այն այդպես էլ տեղի չունեցավ: Ասուլիսի թեման ապրիլի 27-ին Եղեգնաձորում տեղի ունեցած սկանդալային միջադեպը պետք է լիներ:
Նշենք, որ մինչ այդ ասուլիսը տեղի ունեցավ Վայոց ձորի մարզի Եղեգիս համայնքի կողմից լիազորված անձ, ֆերմեր, «Գեղաստղ» ծրագրի կազմակերպչական գծով տնօրեն Տիգրան Եղոյանի ասուլիսը, ով որոշ մասնրամասներ ներկայացրեց վերոնշյալ միջադեպի առնչությամբ:
Մասնավորապես նա նշեց, որ «բեսպրեդելը» Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հոգեկերտվածքի մի մասն է։
Եղոյանի խոսքով՝ Սերգեյ Բագրատյանին ձեռք չի տվել Ռազմիկ Տոնոյանի պես մեկը որպես Վայոց Ձորի փոխմարզպետ. «Ռազմիկ Տոնոյանը սկսեց հետեւողական լինել կոռուպցիան բացահայտելու ուղղությամբ եւ Բագրատյան Սերգեյի խմբակի համար ցանկալի անձ չէր։ Նա փորձում էր այդ մարդուն ամեն կերպ «կոտրել»»։
Եղոյանի խոսքով՝ Բագրատյանը փորձել է փոխմարզպետին նսեմացնել. «Ականատեսները պատմում են, որ սիգարետի «բիչոկը» գետնին է գցել, եւ ասել է՝ հը՞, կարո՞ղ ա քո դուրդ չի գալիս, ամեն կերպ փորձել է իրավիճակը լարել եւ փոխմարզպետը դիմել է ոստիկաններին։ Սկսվել է քաշքշոցը, սեռական բնույթի հայհոյանքները: Բառացիորեն մի քանի օր առաջ քաղաքացու օրը ինձ համար զարմանալի էր, որ ամբողջ լրատվական դաշտում լուսաբանվեց ԲՀԿ-ական պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի կողմից առաջացրած իրարանցումը եւ փոխմարզպետ Տոնոյանի դեմ այդ գործողությունները։ Այն, որ շատ լրագրողներ ու քաղաքացիներ զարմանում են, թե ինչպես կարող էր Սերգեյ Բագրատյանը իրեն այդպիսի բան թույլ տալ, ես հայտարարում եմ, որ դա Սերգեյ Բագրատյանի կենսագրության մի մասնիկն է։ Սերգեյ Բագրատյանի հոգեկերտվածքի մի մասնիկն է նման քայլերի ձեռնարկումը»։
Եղոյանը նշեց, որ 2000 թվականին մարզի գյուղերից մեկում ընտրությունների ժամանակ այդ ժամանակվա մարզպետ Սերգեյ Բագրատյանը մուտք է գործել քվեախուց եւ փորձել է քվեատուփը գողանալ եւ երբ ոստիկանը փորձել է միջամտել՝ հարվածել է ոստիկանին։
Եղոյանը նաեւ ասաց, որ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանն է մարզում ստեղծել քաոսային միջավայր, որում ամեն ինչ ինքն է տնօրինում, ապա հավելեց, որ մարզպետ աշխատած տարիներին Սերգեյ Բագրատյանը, չարաշահելով իր պաշտոնեական դիրքը, ձեռք է բերել անձնական ՀԷԿ, որը հետագայում վաճառել է մեկ ուրիշին։
«Նոյյան Տապան»-ից ՀԺ-ի հետ զրույցում հայտնեցին, որ Եղոյանի ասուլիսի ժամանակ Բագրատյանը զանգահարել է եւ ասել, որ իրենք բանավեճ են ուզում, Եղոյանն ասաց, որ ցանկացած պահի՝ ցանկացած հեռուստաընկերությունում նա պատրաստ է բանավեճի:
«Իրենց հրավերը եղել է: Երեկ բանավոր պարոն Բագրատյանը համաձայնությունը տվել է, որ գալու են ասուլիսի: Բայց այսօր ասուլիսից առաջ մենք զանգահարեցինք նրան, որպեզի ճշտենք գալու են, թե ոչ, նա էլ ասաց, որ բանավեճ է ուզում եւ հրաժարվեցին ներկայանալ «Նոյյան Տապան»: Երբ իրենք ասացին՝ մենք բանավեճ ենք ուզում, այդ պահին մեր խմբագիրն ասաց՝ եկեք բանավեճի՝ թող մի կողմն իր ասելիքն ասի, դուք էլ ձեր ասելիքն ասեք: Սակայն նրանք չեկան»,- նշեցին գործակալությունից: