Հերիք է լինել հանքարդյունաբերության վրա հիմնված պետություն․ վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին չի զարմացնում ՀՀ-ում արտահանման ու ներկրման ծավալների կրճատումը։ Փաշինյանն այսօր ասուլիսում նկատեց, որ ինքը դեռեւս նախորդ տարի է խոսել այս մասին․
«Թեղուտի հանքավայրը փակվելու հիմքով են արտահանման թվերն ակնում ապրել։ Սա անվանում եմ տնտեսության տրանսֆորմացիայի գործընթաց։ Փոխարենն այս տարի աճել է կոնյակի արտահանումը: Անցած տարի աճել է պատրաստի արտադրանքի արտահանումը, գյուղմթերքի արտահանումը։ Հույս ունենք՝ այս տարի մշակված գյուղմթերքի արտահանումը կաճի»,- ասաց նա։
«Տեսանյութեր կան, որ ժամանակին Ռոբերտ Քոչարյանն այս հյուրանոցի բացումն անվանում էր օտարերկրյա ներդրում, հայտարարում էր, թե օտարերկրացիները գալիս են ու ներդրում են անում։ Հետո պարզվեց, որ օտարերկրացին մաքսային ծառայության պետ Արսեն Ավետիսյան էր, եւ մեր վիճակագրության մեջ սե՜նց թվեր էին․․․ բայց չէ՞ որ սա մեր վիճակագրության մեջ հստակ ներկայացվում էր։ Կներեք, բայց ՀՀ-ում ի՞նչ օտարերկրյա ներդրում գիտեիք՝ բացի հանքարդյունաբերության ոլորտից ու 1-2 նախագծից։ «Օրանժն» էր, այն էլ գնաց»,- շարունակեց վարչապետը։
Անդրադառնալով ներդրումների կրճատմանը՝ Փաշինյանն ասաց, որ դա պայմանավորված է «Լիդիան Արմենիա» ընկերության խնդիրներով: