Անցումային արդարադատությունը միջազգային բոլոր փաստաթղթերում նշվում է որպես հաշտեցման գործիք․ արդարադատության փոխնախարար
Անցումային արդարադատության ինստիտուի միջազգային իրավական հիմքերը թեմայով այսօր խորհրդարանում զեկույցով հանդես եկավ Արդարադատության նախարարի տեղակալ Աննա Վարդապետյանը։
Քանի որ անցումային արդարադատության (այսուհետ՝ ԱԱ,-հեղ․) էության վերաբերյալ ամենատարբեր մեկնաբանություններ են լինում, փոխնախարարը նախ ներկայացրեց, թե ինչ է անցումային արդարադատությունը միջազգային իրավական հիմքերով․
«Միջազգային իրավական բոլոր փաստաթղթերում անցումային արդարադատությունն ամրագրված է որպես գործիքների եւ կառուցակարգերի ամբողջություն, որը նպատակ ունի ապահովել հասարակության անցումը մի իրավիճակից դեպի մյուսը»,-ասաց Վարդապետյանը։
Նա հատուկ քաղաքական ձեւակերպումներ չարեց՝ նպատակ ունենալով ցույց տալ, որ գործիքակազմը իրավական է․
«ԱԱ-ի գործիքակազմը առաջին հերթին նպատակ ունի վեր հանել այն պատճառները, որոնք հանգեցրել են հասարակության մեջ զանգվածային խախտումների։ ԱԱ-ի մասին խոսելիս հաճախ նշվում է, թե խոսքը գնում է պատերազմական պետությունների, արյունահեղությունների մասին, եւ, չգիտես ինչու, մոռանում են նշել, որ զանգվածային խախտումները կարող են լինել առանց բռնության դրսեւորման, կարող են լինել տնտեսական, քաղաքական, սոցիալական, մշակութային բազմաթիվ զանգվածային խախտումներ, որոնք ի վերջո կարող են հասարակության մեջ բերել ժողովրդավարական արժեքների նվազեցմանը, առանձին դեպքերում՝ նաեւ արժեզրկմանը»,-ասաց փոխնախարարը՝ նշելով, որ հենց այս պատճառով պետությունն ինքը ազատ է ընտրելու, թե ինչ կառուցակարգ եւ ինչ գործիք է օգտագործելու․
«Եթե պետությունը ցանկություն է հայտնում օգտագործել ԱԱ-ի մեխազնիմները, դա չի նշանակում, որ պետությունը սահմանափակված կամ պարտավորված է հատ-հատ կիրառել բոլոր գործիքները, յուրաքանչյուր պետություն ինքն է ընտրում, թե ինչ գործիքակազմ է իրեն անհրաժեշտ՝ լրացնելու իր ունեցած ինստիտուցիոնալ բացը»։
ԱԱ-ն, ըստ փոխնախարարի, միջազգային բոլոր փաստաթղթերում նշվում է որպես հաշտեցման գործիք։ ԱԱ-ի բոլոր գործիքները միտված են մի բանի՝ հասարակությանը բերել հաշտեցման, եթե հասարակության մեջ կա դիսոնանս կամ առճակատում։
Վարդապետյանը նշեց, որ ԱԱ-ի գործիքակազմը հստակ սահմանված է․ քրեական մեղադրանքներ, վեթինգ՝ գնահատման գործընթաց եւ այլն։ Փոխնախախարը խնդրեց վեթինգը լյուստրացիայի, զտման հետ չշփոթել, այն միայն հստակ գնահատման գործընթաց է։