ԱԺ-ն 2-րդ ընթերցմամբ ամբողջությամբ ընդունեց Մարտի 1-ի ժամանակ տուժած քաղաքացիներին աջակցություն տրամադրելու նախագիծը
04/06/2019 schedule11:30
ՀՀ Ազգային ժողովն այսօր՝ հունիսի 4-ին, երկրորդ ընթերցմամբ միաձայն ընդունեց «Երեւանում 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների հետեւանքով տուժած քաղաքացիներին փոխհատուցում վճարելու մասին» օրենքի նախագիծը։ Կողմ քվեարկեց 104 պատգամավոր։
Հիշեցնենք՝ այս նախագծի բուն էությունն այն է, որ 2008 թվականի մարտիմեկյան իրադարձությունների ժամանակ միջին կամ ծանր մարմնական վնասվածքներ ստացած անձինք, այդ իրադարձություններին զոհվածների իրավահաջորդները պետության կողմից աջակցություն կստանան։ Աջակցություն ստանալու իրավունք ունի նշված գործողությունների ժամանակ ստացած վնասվածքի պատճառով զոհված (մահացած) անձի՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված կարգով իրավահաջորդի կարգավիճակ ունեցող անձը, ինչպես նաեւ այն անձը, որի առողջությանը նշված գործողությունների ժամանակ պատճառվել է ծանր կամ միջին ծանրության վնաս։
Աջակցության տրամադրման հիմքը լինելու է դատաբժշկական եզրակացությունը, որը պետք է նախկինում ներկայացված լինի։ Ինչ վերաբերում է աջակցություն տրամադրելու ձեւին, չափին, դիմումի համար անհրաժեշտ փաստաթղթերին՝ Նազարյանը հայտնեց, որ դրանք սահմանվելու են ՀՀ կառավարության որոշմամբ։ Իսկ կառավարությունը հենց վաղվանից սկսելու է այս հարցի շուրջ աշխատանքները, որոնք պետք է հստակեցվեն երեք ամսվա ընթացքում, որից հետո քաղաքացիները աջակցություն ստանալու համար կարող են դիմել երեք տարվա ընթացքում՝ ցանկացած պահի։
Եթե մահացել են մարտի մեկի զոհերի հարազատները, ապա զոհվածների իրավահաջորդի կարգավիճակ է ստանում նոր անձ եւ ինքն է ստանում փոխհատուցում։
Աջակցությունից կարող են օգտվել այն ոստիկանները, որոնք իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարելու ընթացքում վնասվածք են ստացել, բայց այդ գործողությունների ժամանակ իրենց մասնակցությամբ քրեական հետապնդման չեն ենթարկվել, կամ նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվել կամ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է արդարացման հիմքով։
Բացի այս օրինագիծը՝ խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Հարկային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը, «Հայաստանի Հանրապետության պատգամավորի երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը, Աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը, Ջրային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը, «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագիծը։