Վահե Գրիգորյանին առաջադրելով՝ նախագահն առաջնորդվել է այն տրամաբանությամբ, որ պետք է անարդարությունը վերացվի․ Փաշինյան
Վահե Գրիգորյանը թեկնածուի կարգավիճակ ստացել է հանրապետության նախագահի որոշմամբ՝ դեռեւս 2018 թվականի աշնանը, երբ խորհրդարանում բոլորովին այլ մեծամասնություն էր, որն ուղղակի քաղաքական քմահաճույքով մերժել է նախագահի կողմից առաջադրած թեկնածուին։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Վահե Գրիգորյանի՝ ՍԴ դատավորի պաշտոնում առաջադրելու հարցին․
«Այսինքն՝ մինչեւ «Իմ քայլ»-ի համար ընդունելի թեկնածու լինելը, Վահե Գրիգորյանը նախագահի կողմից ներկայացված մրցույթում հաղթելու արդյունքում է առաջադրվել։ Իմ կարծիքով՝ նախագահն առաջնորդվել է էն տրամաբանությամբ, որ պետք է այդ անարդարությունը վերացվի»,-ասաց Փաշինյանը՝ նկատելով, որ մյուս երկու թեկնածուների չընտրվելու պատճառը հավանաբար այն է, որ խորհրդարանական մեծամասնությունը համարել է՝ նրանք առնվազն այս փուլում չպետք է ներկայացնեն ՍԴ-ն։
Անդրադառնալով նախորդ շաբաթ կառավարություն-ԱԺ հարց ու պատասխանին իր բացակայությանն ու նախկինում դրա համար Կարեն Կարապետյանին կշտամբելուն՝ Փաշինյանը մեկնաբանեց, որ երբ որոշվել էր որպես նախագահող երկիր մեկնել Նուր-Սուլթան՝ դեռ նախորդ տարվա դեկտեմբերն էր, երբ ԱԺ-ն դեռ ձեւավորված չէր, եւ հնարավոր չէր կանխատեսել՝ այդ օրը կառավարության հետ հարց ու պատասխան կլինի, թե՝ ոչ։
Փաշինյանն ասաց, որ ինքն այդ օրը Նուր-Սուլթանից շուտ է դուրս եկել, եւ չնայած բազմիցս ասել է՝ կանգնում է բոլոր լուսացույցների տակ, ԱԺ նիստին հասնելու համար բացել են բոլոր ճանապարհները, սակայն Ամերիկայի դեսպանատան մոտ զանգել եւ ասել են, որ պատգամավորները հանել են իրենց հարցերը եւ ԱԺ գնալն այլեւս իմաստ չունի։