Կառավարությունը 2018 թվականի արդյուքներով բյուջեում չունի չկատարված ոչ մի պարտականություն․ վարչապետի եզրափակիչ ելույթը
2018 թվականը բյուջետային առումով համաշխարհային պատմության մեջ աննախադեպ տարի է եւ նման բան, խիստ կասկածում եմ, որ երբեւէ որեւէ այլ երկրում տեղի է ունեցել։ Այս մասին այսօր ԱԺ-ում 2018 թվականի բյուջեի կատարողականի քննարկումից հետո իր եզրափակիչ ելույթում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ի՞նչ է տեղի ունեցել։ 2018-ին ՀՀ-ում տեղի է ունեցել նախագահական մեկ ընտրություն, վարչապետի 5 ընտրություն, վարչապետի 2 փոփոխություն, ԱԺ արտահերթ ընտրություններ, Երեւանի քաղաքապետի արտահերթ ընտրություններ, ՏԻՄ արտահերթ ընտրություններ, եւ, ի վերջո, տեղի է ունեցել թավշյա հեղափոխություն»,- ասաց վարչապետը եւ ներկայացրեց՝ ինչ ունենք այս տարվա արդյունքում մակրոտնտեսական առումով։․
«Այդ տարվա ընթացքում ունենք 5,2 տոկոս տնտեսական աճ՝ այն պարագայում, երբ բյուջեի նախագիծն ընդունած կառավարությունը բյուջեում գրել է 4,5 տոկոս աճի կանխատեսում։ Կառավարությունը 2018 թվականի արդյուքներով բյուջեում չունի չկատարված ոչ մի պարտականություն։ Մակրոտնտեսական կայունությունը պահպանված է լիարժեքորեն, եւ, այս առումով, կառավարությունն իր աշխատանքը կատարել է փայլուն, որովհետեւ այս ողջ քաղաքական ցնցումների համատեքստում ապահովել է ՀՀ բնականոն կյանքը՝ լիարժեքորեն։ Ընդ որում՝ միեւնույն ժամանակ տեղի է ունեցել նաեւ պետական կառավարման համակարգի գլոբալ անցում՝ կիսանախագահականից դեպի խորհրդարանական»,-ասաց գործադիրի ղեկավարը՝ ընդգծելով, որ այլ կերպ կառավարության աշխատանքը հնարավոր չէ գնահատել, քան փայլուն․
«Սա ցույց է տալիս նաեւ այս տարվա միտումները։ Այս տարվա առաջին եռամսյակի ընթացքում մենք ունենք 7,1 տոկոս տնտեսական աճ, որն ամենաբարձր ցուցանիշն է ԵԱՏՄ տարածքում, եւ ապրիլին մենք ունենք 9,2 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ, որը եւս ամենաբարձրն է։ Պետական բյուջեի եկամտային մասը գերակատարվելու է առնվազն 62 մլրդ դրամով։ Եթե համարենք, որ կառավարությունը 2018 թվականին առնվազն ճգնաժամային կառավարման ռեժիմում է եղել, այդ խնդիրը լուծվել է բացառիկ հաջողությամբ։ Եւ կրկնում եմ՝ խիստ կասկածում եմ, որ աշխարհում կա որեւէ երկիր, որտեղ տեղի է ունեցել հեղափոխություն, եւ մակրոտնտեսական կայությունը պահպանվել է եւ տնտեսությունը ռեցեսիայի տեւական փուլ չի մտել»։