ՍԴ-ն այսօր կհրապարակի Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու հիմքերի սահմանադրականության գործով որոշումը
ՀՀ Սահմանադրական դատարանն այսօր կհրապարակի Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու հիմքերի սահմանադրականության գործով որոշումը։
ՍԴ ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ գործի քննության առթիվ քաղաքացիների եւ լրատվամիջոցների մուտքը Սահմանադրական դատարանի նիստերի դահլիճ բաց կլինի ժամը 14․30-ից։
Նշենք, որ այս պահին ՍԴ-ի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում Քոչարյանի աջակիցները։
Հիշեցնենք, որ Սահմանադրական դատարանը երեկ մի քանի ժամ դռնփակ նիստում գրավոր ընթացակարգով քննում էր Մարտի 1-ի գործով առանցքային մեղադրյալ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի և 135-րդ հոդվածի 2-րդ մասի ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը։
Գործով զեկուցողներն են Սահմանադրական դատարանի դատավորներ Ա. Գյուլումյանը, Ա. Պետրոսյանը Ա. Դիլանյանը, Ֆ. Թոխյանը, Ա. Թունյանը, Հ. Նազարյանը, Ա. Խաչատրյանը: Գործով որպես պատասխանող կողմ է ներգրավվել քրեական դատավարության օրենսգիրքն ընդունած մարմինը՝ Ազգային ժողովը:
Մինչ այս ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանը միջնորդություն էր ներկայացրել՝ պնդելով, որ ՍԴ երեք անդամ չեն կարող մասնակցել քննությանը:
Գրիգորյանի հիմնավորմամբ՝ նրանք այս կամ այն կերպ առնչվել են մարտիմեկյան դեպքերի վերաբերյալ որոշումների ընդունմանը եւ չեն կարող անաչառ լինել Քոչարյանի անձեռնմխելիության հարցի վերաբերյալ դիմումը քննելիս: Երեկ, սակայն, ՍԴ 8 անդամները որոշել են չքննել Վահե Գրիգորյանի միջնորդությունը