Այդ գումարը ես պետք է ինչ-որ մի տեղից վերցնեմ, ես կյանքում պարտքեր չեմ արել. Ռոբերտ Քոչարյան
«Դատախազության աշխատակիցների համար դժվար է հասկանալ ընդհանրապես, որ ես այն մարդը չեմ, որ կարող եմ ինչ-որ բանից փախչել: Հասկանում եմ, որ իրոք դժվար է սա իրենց համար պատկերացնել եւ շատ-շատերի»:
Նման հայտարարություն արեց Մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ խոսելով իրեն գրավով ազատելու վերաբերյալ պաշտպանի միջնորդության մասին:
«Եթե փախչող լինեի, այսօր Ստեփանակերտում ադրբեջանցիք թեյ խմելիս կլինեին: Ինձ համար իրոք նույնիսկ վիրավորական է, որ ես ստիպված եմ դա ասել, որովհետեւ մարդու կենսագրությունը երեւի շատ ավելի լավ է խոսում մարդու մասին»,- շարունակեց Քոչարյանը:
Անդրադառնալով կալանավորման հիմքերին՝ քննության վրա ազդելու եւ խոչընդոտելու վերաբեյալ, Քոչարյանը ասաց, որ չկան այդպիսի փաստեր, որ ինքը կարող է ազդել քննության վրա, խոչընդոտել քննությանը: Նա հավելեց՝ քանի որ բավական լավ ծանոթ են քրեական գործին, նաեւ, ըստ նրա, չկա այն սուբյեկտը, որի վրա պետք է ազդի ինչ-որ բան փոխելու համար: «Հարգելի՛ դատավոր, դուք էլ ունեք քրեական գործը, ամբողջ գործում ընդամենը կա իմ հետ կապված երկու-երեք դրվագ. առաջինը՝ դա փետրվարի 23-ին նախագահականում բարձրագույն զինվորական կազմի հետ հանդիպումն է. ներկա է եղել մոտ 25 մարդ, հարցաքննվել է 12-13 հոգի: Այդ ժամանակ քննարկում չի եղել, ուղղակի, ես ելույթ եմ ունեցել, եւ կան 13 հոգու ցուցմունքները: Ձեզնից 40-50 րոպե կպահանջվի դրանց ծանոթանալու համար, համոզվելու համար՝ այստեղ որեւէ բան փոխելու մոտիվացիա ես պե՞տք է ունենամ, թե՞ չպետք է ունենամ: Կա եւս 3-4 մարդու ցումցունք, որոնք այդ շաբաթվա ընթացքում ընդհանրապես իմ հետ շփում են ունեցել հեռախոսով, թե անմիջապես: 850 վկայից միայն սրանք են, որոնք  ինձ տեսել են ֆիզիկապես կամ ինձ հետ շփվել են: Այս 3- 4 հոգուց մեկը Տիգրան Թորոսյանն է (2008-ին զբաղեցրել է ԱԺ նախագահի պաշտոնը), որի հետ ես համաձայնեցրել, քննարկել եմ արտակարգ դրության հրամանագիրը: Սերժ Սարգսյանը՝ նաեւ որպես վարչապետ, զանգել, համաձայնեցրել եմ այդ հրամանագիրը, Հայկ Հարությունյանն է (2008-ին եղել է ՀՀ ոստիկանապետը), որն իր ցուցմունքում ասում է, որ ինձ տեղյակ է պահել ինչ-որ գործողությունների մասին եւ Արմեն Գեւորգյանն է (2008-ին զբաղեցրել է ԱԱԽ քարտուղարի պաշտոնը), որին հանձնարարվել է արտակարգ դրության մասին հրամանագիրը պատրաստել: Վերջ, ամբողջ այն հատորների մեջ չկա մի մարդ, որն ինձ տեսած լիներ, որ ինձ հետ շփված լիներ՝ ողղակի, անուղղակի, հեռախոսով, միջնորդված եւ այլն»,- հայտարարեց Քոչարյանը: Վերջինս ասաց, որ այդ բոլոր ցուցմունքների հետ ինքը համաձայն է, բացի Արշակ Կարապետյանի ցուցմունքից: «Նա, ճիշտ նկարագրելով այդ հանդիպումը, ընդամենը մեկ նախադասություն է ասել, որը իրականությանը չի համապատասխանում եւ որը չեն հաստատում 12 ուրիշ ցուցմունքներով: Կարապետյանն ասել է, թե իբրեւ ես փետրվարի 23-ին բանավոր հայտարարել եմ արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին: Սա, ուղղակի, աբսուրդ է, բանավոր արտակարգ դրություն չի լինում: Դուք, այդ նյութերին ծանոթանալով, կարող եք պատկերացնել, թե այդ ինչի վրա ես պետք է ազդեմ, կամ որ ի՞նչ փոխվի: Այդ ցուցմունքներով չկա այդպիսի բան, եթե կա նման ցուցմունքներ՝ կապված մարդկանց հետ, ուղղակի ինձ հետ շփում ունեցող, թող դատախազությունը ասի՝ ովքեր են»,- ասաց ամբաստանյալ Քոչարյանը:
Խոսելով գրավի չափի մասին՝ Քոչարյանն ասաց. «Եթե ապասառեցնեք իմ հաշիվները, ուրիշ իրավիճակ է, եթե չեք ապասառեցնում, մեկ ուրիշ իրավիճակ է: Ես չգիտեմ՝ դուք ինչ եք մտադրված անել: Փաստը նա է, որ ե՛ւ իմ, ե՛ւ իմ ընտանիքի անդամների հաշիվները սառեցված են. ակնհայտ է, որ այդ գումարը ես պետք է ինչ-որ մի տեղից, մեկից վերցնեմ, ես կյանքում պարտքեր չեմ արել, էդ տեսակը չեմ»:
Հիշեցնենք, որ Քոչարյանին ՍԴ հիմքով չազատելու դատարանի որոշումից հետո նրա պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանը գրավի միջնորդություն ներկայացրեց: