Ինձ հնարավոր չէ ճնշել, շեղել ճիշտ ուղուց. Ալվինա Գյուլումյան
Սահմանադրական դատարանի անդամ Ալվինա Գյուլումյանը չի պատրաստվում հրաժարական տալ։ Այսօր այդ մասին նա հայտնել է «Անի» հյուրանոցում՝ լրագրողների հետ զրույցում: Լրագրողներն այս մասին հարցը հնչեցրել են՝ հաշվի առնելով ՍԴ անդամների վաղաժամ կենսաթոշակի անցնելու հնարավորության հետ կապված Արդարադատության նախարարության ներկայացրած օրենսդրական նախաձեռնությունը:
Անդրադառնալով ՍԴ մեկ այլ անդամ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու պահանջով ԱԺ-ում սկսված գործընթացին՝ Գյուլումյանն ասել է, որ այդ թեմային չի կարող անդրադառնալ: «Իմ ցանկացած պատասխան կարող է ընկալվել որպես նախնական կարծիքի արտահայտում, որի իրավունքը ես չունեմ»,- ասել է նա՝ հավելելով՝ պետք չէ կասկածել, որ Սահմանադրական դատարանում այդ հարցով լինելու է օբյեկտիվ քննարկում:
Լրագրողները նաեւ հետաքրքրվել են՝ հնարավո՞ր է ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանին կարգապահական տույժի ենթարկելու գործընթաց սկսել Սահմանադրական դատարանում՝ հաշվի առնելով, որ նա բացակայել է ՍԴ առնվազն 10 նիստից: Գյուլումյանը պարզաբանել է, որ դա աննախադեպ է, բայց անձամբ ինքը մտադիր չէ Գրիգորյանին կարգապահական տույժի ենթարկելու գործընթաց սկսել:
Խոսելով Ռոբերտ Քոչարյանի վերաբերյալ ՍԴ-ում քննված գործի մասին՝ Գյուլումյանն ասել է, որ որեւէ բան իրեն չի կաշկանդել այդ գործը քննելիս: ՍԴ անդամն ընդգծել է, որ մեր հասարակությունը փոքր է եւ ՍԴ-ում էլ կան քաղաքական ուժերի հետ կապ ունեցողներ, այդ թվում՝ ինքը, բայց դատավորը պետք է կարողանա այդ ամենի պայմաններում անաչառ լինել:
Լրագրողներից մեկը նկատել է, թե արդյոք ՍԴ-ն անաչա՞ռ է. հասարակությունը չի վստահում Սահմանադրական դատարանին. «Գիտեք, ես չեմ կարծում, որ էն 10 հոգին, որ եկան Սահմանադրական դատարանի մոտ կանգնեցին, դրանք հասարակություն են»,- պատասխանել է Գյուլումյանը:
Գյուլումյանին հարց ուղղվեց նաեւ այն մասին, թե արդյոք գործող իշխանությունների կողմից ճնշումներ կա՞ն Սահմանադրական դատարանի նկատմամբ: «Գիտեք՝ ինչ, ճնշում են նրան, ով որ ճնշվում է: Եթե դու ճնշվող դատավոր չես, ինչ կուզեն՝ թող կողքից ասեն: Ես կարող եմ ինձ համար պատասխան տալ. ինձ հնարավոր չէ ճնշել, ինձ հնարավոր չէ շեղել ճիշտ ուղուց»,- հավելել է ՍԴ անդամը: