Չեմ կարծում, թե ձմռանը գազի սակագինը կփոխվի դեպի թանկացում․ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյան
Գազի սակագնի շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ հարցը բավական բարդ է, քանի որ պարունակում է բազմաթիվ բաղադրիչներ, որոնք չեն կարող չքննարկվել բանակցությունների ընթացքում, ընդ որում՝ յուրաքանչյուր բաղադրիչի քննարկումը բավական ժամանակատար է։  Այս մասին այսօր ՀՀ ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ պատասխանելով ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հարցին, որը վերաբերում էր գազի սակագնի բանակցությունների ընթացքին։
«Բոլորիս ցանկությունն է շուտ հասկանալ սակագնի վերջնական կառուցվածքը, բայց հավատացնում եմ, որ մենք գործընթացը չենք դանդաղեցնում, ուղղակի ուզում ենք ֆունդամենտալ լուծումների գալ։ Ֆունդամենտալ լուծումը ենթադրում է, որ մենք ցանկացած բաղադրիչ պետք է քննարկենք այնպես, որ կարողանանք պայմանավորվածություն ձեռք բերել ոչ թե 1-2 տարիների համար, ինչը կարծում ենք, որ շատ անցանկալի տարբերակ կլինի, եթե նույնիսկ լինի ցածր կամ բարձր գին, այլ ուզում ենք ունենալ ֆունդամենտալ պայմանավորվածություն, որը մեզ, տնտեսությանը հնարավություն կտա ձեւավորել իր սպասումները եւ ապագա ներդրումային ծրագրերը։ Այդ ժամանակը շատ երկար չի տեւելու, կարծում եմ, որ մինչեւ տարեվերջ մենք կունենանք վերջնական արդյունքի մասին վերջնական պատկերացում»,- ասաց փոխվարչապետը։
Պատգամավորն արձագանքեց, որ կարեւոր է հասկանալ սակագնի ձեւավորման սկզբունքները, քանի որ ԵԱՏՄ վեհաժողովի ընթացքում պարզ դարձավ, որ մինչեւ 2025 թ. էներգակիրների հետ կապված հավասար սակագնային քաղաքականություն է որդեգրվելու, սակայն մինչ այդ դեռ ապրել է պետք․
«Ես չէի ցանկացա, որ դեկտեբերի 25-ին մեր քաղաքացիները տեղեկացվեն, որ, օրինակ, հունվարից գազի սակագիրը բարձրացել է, եւ մենք խնդիր ունենանք հատկապես մեր առավել աղքատ քաղաքացիների հոգսերի հետ կապված։ Խնդրում եմ ավելի մանրամասն ներկայացնել՝ մենք դրակա՞ն զարգացումներ ենք ակնկալում»։
Մհեր Գրիգորյանը պատասխանեց, որ նույնիսկ վստահ է՝ չենք ունենա մի իրավիճակ, որ դեկտեմբերին քննարկում կազմակերպեն եւ ասեն, որ հունվարի 1-ից սակագինը բարձրանալու է․
«Անկախ նրանից, թե ինչ պայմանավորվածություն կլինի՝ վստահ եմ, որ այն չի լինի իմպլեմենտացման ենթակա՝ հաջորդ օրվանից կամ հաջորդ ամսվանից կամ նույնիսկ 3 ամիս հետո, որովհետեւ բանակցությունները ընթանում են կոնստրուկիվ ձեւաչափով եւ չկա որեւէ սիմպտոմ, որ վկայում է, թե հիմա ժամանակ է անցնում, որից հետո պետք է կտրուկ սակագին փոխվի։ Չեմ կարծում նաեւ, որ սակագինը կփոխվի դեպի թանկացում՝ ձմեռային ամիսներին։ Սրա վերաբերյալ էլ կա փոխադարձ հասկացվածություն։ Չանհանգստանաք, որ դեկտեմբերին կլինի իրավիճակ, որ հունվարից պետք կլինի ավելի վճարել։ Աշխատանքը կընթանա այնպես, որ բոլորի համար ընդունելի լուծում լինի»։