Արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին հրամանագիրը հադիսացել է հանցավոր վարքագծի շղթայի մի մասը. դատախազը հակադարձում է
Քրեական գործով հաստատվել է, որ արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին հրամանագիրը հադիսացել է հանցավոր վարքագծի շղթայի մի մասը, կայացվել է հանցավոր նպատակով:
Այս մասին այսօր՝ Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում, հայտարարեց մեղադրող դատախազ Գեւորգ Բաղդասարյանը՝ առարկելով Քոչարյանի պաշտպանի ներկայացրած միջնորդության դեմ:
«Հետեւաբար մեղադրանքի ծավալում պետք է քննվի բացառապես այդպիսի գործեր քննող իրավասություն ունեցող դատարանի կողմից: Ինչ վերաբերում է դատավորի ընտրության գործընթացին, մենք այդ գործընթացին չենք մասնակցել եւ դրա մանրամասներից տեղյակ չենք: Բայց վստահեցնում եմ, որ արդար դատաքննության իրավունքը պահանջում է, որ այս գործը եւս դատավորին մակագրվեր, բաշխվեր նույն եղանակով, ինչպես բաշխվում են ՀՀ-ում բոլոր քրեական գործերը: Իսկ քրեական գործի քննության հնչողությամբ պայմանավորված փաստարկը, թե հանրության վերաբերմունքը կփոխվեր, վստահությունն ավելի կմեծանար դատարանի նկատմամբ, եթե դա տեղի ունենար ԶԼՄ-ների ներկայությամբ, ակնհայտորեն անհիմն է: Չի կարելի դատարանի նկատմամբ վստահության ձեւավորման քողի տակ փորձել վիճարկել ամեն ինչ, ընդհուպ՝ այնպիսի հանգամանքներ, որոնց մասին տեղեկացված չեն եւ որոնց ապօրինի լինելու վերաբերյալ ընդամենը վերացական ենթադրություններ են անում»,- հայտարարեց Բաղդասարյանը:
Մինչ այս, սակայն, Բաղդասարյանը դժգոհեց դատարանի գործողություններից՝ նշելով, որ անհիմն կերպով դատարանը զրկեց մեղադրող կողմին պաշտպանների քաղաքական հայտարարություններին պատասխանելու հնարավորությունից. «Թույլ տվեցիք պաշտպանության կողմին դեմոստրատիվ կերպով հայտարարություն անել, թույլ տվեցիք հայտարարություններ անել քրեական գործի հետ կապ չունեցող, այլ քրեական գործերի հետ եւ դրանց կապակցությամբ անել հետեւություններ, դրանից հետո թույլ չտվեցիք մեղադրող կողմին հակափաստարկ ներկայացնել: Առնվազն սա նպաստում է իրականությունից շատ հեռու հայտարարությունների տարածմանը, վստահության անկմանը սույն դատավարության եւ իմ կողմից պաշտպանվող մեղադրանքի նկատմամբ»,- հայտարարեց դատախազը: