Արեն Մկրտչյանը չի բացառում, որ կարող է դրվել ՀՖՖ նախագահի պաշտոնից Վանեցյանի հրաժարականի հարցը
ՀՖՖ գործկոմի անդամ, Ազգային ժողովի պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը չի բացառում, որ ապագայում կարող է դրվել ՀՖՖ նախագահի պաշտոնից Արթուր Վանեցյանի հրաժարականի հարցը: Այս մասին երեկ՝ նոյեմբերի 18-ին՝ դեռ մինչեւ Եվրո 2020-ի ընտրական փուլի Իտալիայի դեմ ՀՀ հավաքականի արտագնա հանդիպումը, որում հայերը պարտվեցին 1:9 հաշվով, «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում նշեց Մկրտչյանը:
«Եթե լինի նման հարց մեր օրակարգում կամ երբ լինի նման հարց մեր օրակարգում, մենք հանդես կգանք հայտարարությամբ»,- ասաց նա: Ճշտող հարցին՝ արդյոք դա բացառվո՞ւմ է, թե՞ ոչ, նա պատասխանեց. «Ոչինչ չի բացառվում»:
Արեն Մկրտչյանը նշեց, որ Վանեցյանի աշխատանքում մի շարք թերացումներ կան: Վերջին շրջանում մի շարք բացահայտումներ են արվել նախկինում ՀՖՖ-ում եղած ֆինանսական չարաշահումների վերաբերյալ: Մկրտչյանը կարծում է, որ բացահայտումները պետք է ավելի շուտ լինեին, բայց մինչեւ վերջերս այդ ուղղությամբ ոչինչ չէր արվել: Նա նաեւ եւս մեկ անգամ հիշեցրեց, որ Վանեցյանը, առանց գործկոմի հավանության, ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ է նշանակել, այնինչ այդ իրավասությունը պատկանում է գործկոմին:
Այսօր Ազգային ժողովում Մկրտչյանը լրագրողների հետ զրույցում կրկին անդրադարձել է հայկական ֆուտբոլին: Ասել է, որ ինչ ՀՖՖ-ում տեղի է ունենում վերջին շրջանում, անընդունելի է իրենց համար, եւ որ այդ մասին խոսել են ՀՖՖ գործկոմի փակ նիստի ընթացքում: Նա նշել է, որ 1:9 հաշվով պարտության համար պատասխանատու են բոլորը, իսկ գլխավոր պատասխանատուն Վանեցյանն է:
«Բնականաբար, առաջին պատասխանատուն, թիվ 1 պատասխանատուն մարզիչն է, բայց մենք ունենք իրավիճակ, երբ Աբրահամ Խաշմանյանն ընդամենը 2-րդ խաղն է, ինչ գլխավորում է հավաքականը: Մեղավոր են բացառապես բոլորը, եւ թիվ 1 պատասխանատուն ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահն է, պետք է 9:1 հաշվով պարտությանը տան բացատրություն»,- ասել է նա ու ավելացրել, որ առայժմ իրենց օրակարգում Վանեցյանի հրաժարականի հարց չկա, երբ լինի, կտեղեկացնեն, ինչպես նաեւ ընդգծելել է, որ սա ողջ գործկոմի կարծիքն է: