«Պետք է սրա դեմն առնել». Քոչարյանն առարկեց դատավորին հայտնած ինքնաբացարկի միջնորդության դեմ
Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ Մարտի 1-ի գործով ընթացող դատական նիստին, նախագահող դատավոր Մխիթար Պապոյանին հայտնած ինքնաբացարկի վերաբերյալ ելույթ ունեցավ նաեւ ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Վերջինս, միանալով պաշտպանների առարկությանը, ասաց. «Պարոն Ալումյանը փորձեց ներկայացնել, որ միջնորդությամբ ձեւավորվելու է մի գործիք, որը երկու կողմն էլ կարող է օգտագործել ընդհանրապես դատական պրակտիկայում: Իմ կողմնակիցները կարող են «Ֆեյսբուք»-ով սկսել կարծիք հայտնել դատախազների, այլ դատավորների, ցածր վարկանիշ ունեցող դատախազների վերաբերյալ, հակառակ կողմը կարող է սկսել կարծիք հայտնել բարձր վարկանիշ ունեցող դատավորների նկատմամբ, բայց այս գործիքը միակողմանի օգտագործվող գործիք է»,- ասաց նա:
Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքով՝ Քննչական մարմիններն ուղղակի գործադիր իշխանության ազդեցության տակ են գտնվում. «Այդ ճանապարհով հնարավոր կլինի չեզոքացնել իրենց համար անցանկալի դատավորներին, շարքից հանել կոնկրետ քրեական գործերով: Պետք է սրա դեմն առնել, եւ չստեղծել նման պրակտիկայի հետագա հնարավորություն»,- նշեց նա:
Հիշեցնենք, որ այսօր մեղադրող դատախազներից Գեւորգ Բաղդասարյանը ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց դատավոր Պապոյանին եւ հղում կատարելով «ժողովուրդ» օրաթերթում եղած հրապարակմանը, հիշեցրեց՝ 2019-ի մայիսի 21-ին դատավորի աշխատակազմից հայտնել են, որ Պապոյանը հանցագործության մասին հաղորդում է տվել:
Պատճառն, ըստ հրապարակման, եղել է այն, որ 2019 թվի մայիսի 20-ին, ֆեյսբուքյան օգտատեր Արտակ Գալստյանն իր էջում հետևյալ վերտառությամբ հրապարակում է տեղադրել. «Ովքե՞ր են գրել Ռոբերտ Քոչարյանի ազատ արձակման որոշումը»: Այս հրապարակման մեջ Գալտյանը նշում էր այն մասին, որ Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու որոշումը գրել են Վերաքննիչ դատարանի երեք դատավորներ, որոնց թվում՝ Մխիթար Պապոյանը: Վերջինս հայտնել է, որ հրապարակումն ամբողջությամբ սուտ է: