Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները դռնփակ նիստում հարցեր են ուղղում բողոքը քննող դատավորին
Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Լուսինե Աբգարյանի նախագահությամբ, այսօր մեկնարկեց Մարտի 1-ի գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցով բողոքի քննությունը:
Նշենք, որ այսօրվա նիստին Ռոբերտ Քոչարյանը ներկա չէ: Նախագահող դատավորը հայտնեց, որ ուղեկցող գումարտակից դատարանը տեղեկացել է, որ Քոչարյանը դեռ «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնում է: Պաշտպան Հայկ Ալումյանն էլ հայտնեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանը դիմում է հասցեագրել դատարանին, որում ասվում է, որ ինքը տեղյակ է այսօրվա դատական նիստի մասին, չի ցանկանում մասնակցել եւ խնդրում է անցկացնել առանց իր ներկայության:
Դատավոր Լուսինե Աբգարյանը հետաքրքրվեց կողմերից՝ արդյոք տեսնո՞ւմ են իրեն ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնելու հիմքեր: Մեղադրող եւ տուժող կողմերը նման հիմքեր չնշեցին, իսկ պաշտպանական կողմը նախքան դիրքորոշում հայտնելը միջնորդեց նիստի այս փուլն անցկացնել դռնփակ. «Որպեսզի կարողանանք ձեր ինքնաբացարկի հետ կապված դիրքորոշում հայտնել, անհրաժեշտ է, որ դուք բացահայտեք մի քանի հանգամանք՝ կապված որոշ շահագրգիռ անձերի հետ»,- նշեց պաշտպան Հայկ Ալումյանը՝ խնդրելով այդ հարցերի պարզաբանման համար նիստն անցկացնել դռնփակ:
Մեղադրող կողմը միջնորդության դեմ չառարկեց, իսկ տուժող կողմն այն թողեց դատարանի հայեցողությանը: Լսելով կողմերին՝ նախագահող դատավոր Լուսինե Աբգարյանը որոշեց բավարարել միջնորդությունը:
Այդպիսով, լրագրողներն ու դահլիճում գտնվող մյուս քաղաքացիները դուրս եկան նիստերի դահլիճից:
Հիշեցնենք՝ պաշտպանները բողոքարկել են Ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նոյեմբերի 7-ի որոշումը, որով Քոչարյանին գրավով ազատելու միջնորդությունը մերժվել էր: Բողոքն ի սկզբանե մակագրվել էր դատավոր Մխիթար Պապոյանին, որն էլ այն վարույթ էր ընդունել: Առաջին դատական նիստին մեղադրող դատախազները նրան ինքնաբացարկի միջնորդություն էին ներկայացրել՝ մատնանշելով արտաքին այնպիսի գործոններ, որոնք, ըստ իրենց, կարող են կասկած հարուցել դատարանի անաչառության նկատմամբ: Միջնորդության դեմ առարկել էր պաշտպանական կողմը՝ այն որակելով անհիմն: Խորհրդակցական սենյակից վերադառնալով՝ դատավոր Պապոյանն ինքնաբացարկ էր հայտնել: