«Դալմա Գարդեն մոլը» շարունակում է փակ մնալ. տնօրինությունը փորձաքննության համար ՌԴ-ից է մասնագետներ հրավիրել
15/01/2020 schedule17:35
Հունվարի 10-ից փակ է Երեւանում գտնվող «Դալմա Գարդեն մոլ» առեւտրի կենտրոնը:  Այն փակվել էր տեղային ցնցումների պատճառով: Կենտրոնից հայտնել էին, որ կվերաբացվի հունվարի 14-ին, սակայն առեւտրի կենտրոնը շարունակում է չգործել:
«Դալմա Գարդեն մոլ»-ից մեզ չհաջողվեց որեւէ տեղեկատվություն ստանալ: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի մամուլի քարտուղար Էդմոն Զարգարյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ, իրենց տեղեկություններով, առեւտրի կենտրոնի տնօրինությունը Ռուսաստանի դաշնությունից է մասնագետներ հրավիրել, որպեսզի գան եւ փորձաքննություն իրականացնեն:
«Մեզ չեն էլ տեղեկացրել, դա իրենց որոշումն է եւ մեր գործառույթների մեջ չի մտնում: Մանրամասներ չեմ կարող ասել, բայց ենթադրվում է, եթե մասնագետներին Ռուսաստանից են հրավիրել, ուրեմն նախագծողն ու հեղինակներն այնտեղից են»,- ասաց Զարգարյանը:
Հիշեցնենք՝ հունվարի 9-ին «Դալմա գարդեն մոլում» արտակարգ իրավիճակ էր ստեղծվել: Ներսում գտնվող բոլոր քաղաքացիներին տարհանել էին: Անվտանգության աշխատակիցները մարդկանց ուղղորդել էին դեպի դուրս եւ բարձրախոսով հայտարարել, որ ներսում եղած բոլոր մարդիկ շտապ լքեն տարածքը: Կարծիքներ էին հնչել, որ երկրաշարժ է, ինչը, սակայն, շատ չանցած հերքվել էր:
Ավելի ուշ ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանը «Հայկական ժամանակ»-ին հայտնել էր, որ ցնցումները եղել են տանիքում օդափոխիչ սարքի ոչ ճիշտ տեղադրման պատճառով: «Միացրինք-անջատեցինք, տեսանք, որ վիբրացիան այդտեղից է: Օդափոխիչ սարքի տակ պետք է ռետինից հատուկ միջադիր լինի, որպեսզի վիբրացիան միանգամից պատերին չհաղորդի: Չնչին, կես ժամանոց մոնտաժի աշխատանք է պահանջվել, ուղղակի չի արվել»,- ասել էր նա: