Քննիչը թույլ չի տալիս Հրայր Թովմասյանին ծանոթանալ դատարանի՝ խուզարկության որոշմանը. պաշտպան
«Տեւական ժամանակ է, ինչ Հրայր Թովմասյանի բնակարանում են ՀՔԾ քննիչները եւ Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության աշխատակիցները: Բուն քննչական գործողությունը՝ խուզարկությունը, ինչի համար կա դատարանի որոշում, դեռեւս չի սկսվել, քանի որ քննչական խմբի ղեկավարը խոչընդոտում է մեր իրավունքների ամբողջ ծավալով իրացմանը: Մասնավորապես, հնարավորություն չի տալիս ամբողջական ծավալով ծանոթանալ դատարանի այդ որոշմանն ինչպես պարոն Թովմասյանին, այնպես էլ պաշտպանական թիմի անդամ, փաստաբան Միհրան Պողոսյանին»:
Ամրամ Մակինյանի խոսքով՝ ՀՀ քրեադատավարական պրակտիկայում աննախադեպ բան է, երբ թույլ չի տրվում պրոֆեսիոնալ իրավաբանին կարդալ դատարանի որոշումը: Հարցին, թե ինչ պատճառաբանություն է ներկայացնում քննիչը, պաշտպանը պատասխանեց. «Պատճառաբանություն, որպես այդպիսին, չի բերվում, դա մեզ համար անհասկանալի է, քննիչը որոշումը պահում է ձեռքին, ընթերցում, ասում՝ ես ընթերցեցի, դուք ծանոթացաք, ես ինքս ծանոթացել եմ, բայց մեզ դրա պատճենը չի տրամադրում, նման բան չկա»:
Պաշտպանը հիշեցրեց, որ իրենք օրենքով սահմանված կարգով իրավունք ունեն դատարանի որոշումը բողոքարկել. «Պաշտպանական մեր իրավունքն ամբողջ ծավալով պետք է իրացվի, մենք բանավոր եւ գրավոր կարգով արդեն իսկ միջնորդել ենք՝ ծանոթանալու համար, մենք ո՞նց կարող ենք բողոքարկել դատավարական մի փաստաթուղթ, որի պատճենը չունենք, 4-5 թերթանոց փաստաթուղթը հիշողությա՞մբ ենք բողոքարկելու»:
Ամրամ Մակինյանի խոսքով՝ քրեական դատավարության մեջ աքսիոմատիկ է, որ դատավարության կողմը կարող է ծանոթանալ դատավարական փաստաթղթի, կարող է ստանալ դրա պատճենը, կան նաեւ դատարանի որոշումներ այդ մասին. «Մենք քննիչին հորդորներով, միջնորդություններով ասում ենք, բայց նա անհողդողդ իր ծառայությունը, այսպես ասած, հանձնարարությունն իրականացնում է»:
Հարցին՝ եթե քննիչը գտնում է, որ ճիշտ է վարվում, ուրեմն ինչու չի սկսվում խուզարկությունը, պաշտպանը պատասխանեց. «Որովհետեւ պարոն Թովմասյանը չի ծանոթացել որոշմանը, քննչական գործողությունն սկսվում է որոշմանը ծանոթանալուց հետո: Ես ուզում եմ արձանագրենք, որ կրկին խախտվում են պարոն Թովմասյանի իրավունքները, հիմա էլ՝ բնակարանի անձեռնմխելիության իրավունքը, որը եւս քաղաքական հետապնդմանն ուղղված քայլ է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց պաշտպան Ամրամ Մակինյանը:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ այսօր վաղ առավոտից ՀՔԾ քննիչները Հրայր Թովմասյանի բնակարանում են:
Նա, հիշեցնենք, մեղադրվում է ՀՀ ՔՕ-ի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ):