Վլադիմիր Պուտինի հրամանագրերով նշանակվել են ՌԴ նախագահի 2 օգնականներ
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Տնտեսական զարգացման նախկին նախարար Մաքսիմ Օրեշկինին եւ Մշակույթի նախկին նախարար Վլադիմիր Մեդինսկին նշանակել է նախագահի օգնականների պաշտոնում, հայտնում է Gazeta-ն:
Նախագահի համապատասխան հրամանագրերը հրապարակվել են ՌԴ ղեկավարի կայքում, դրանք ուժի մեջ են մտնում այսօրվանից՝ հունվարի 24-ից:
Ավելի վաղ Վլադիմիր Մեդինսկին, որը Մշակույթի նախարարությունը ղեկավարում էր 2012 թվականից, ազատվել էր պաշտոնից: Նրա փոխարեն նշանակվեց Մշակույթի նախարարության կինեմատոգրաֆիստների դեպարտամենտի ղեկավար Օլգա Լյուբիմովան:
Օրեշկինը երկրի Տնտեսական զարգացման նախարարն էր 2016 թվականից: Նա եւս աշխատանքից ազատվեց ՌԴ կառավարության հրաժարականի հետեւանքով: Նոր նախարար նշանակվեց Պերմսկի շրջանի նախկին ղեկավար Մաքսիմ Ռեշետնիկովը:
Հիշեցնենք՝ հունվարի 15-ին՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ուղերձից հետո, վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը հայտարարեց, որ ինքն ու կառավարության կազմը հեռանում են պաշտոններից, հրաժարական տվեց ամբողջ կառավարությունը:
Պուտինն իր ուղերձում հայտարարել էր խորքային փոփոխությունների հսկայական շղթայի մասին, այդ թվում՝ երկրի Սահմանադրության փոփոխության մասին:
Մի քանի ժամ հետո Վլադիմիր Պուտինը երկրի վարչապետի պաշտոնում առաջարկեց Դաշնային հարկային ծառայության ղեկավար Միխայիլ Միշուստինի թեկնածությունը, որը Պետդումայի կողմից հաջորդ օրը հաստատվեց 383 կողմ ձայնով: