Դատախազությունը ստացել է Արա Բաբլոյանի եւ Արսեն Բաբայանի վերաբերյալ քրեական գործը
Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի եւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի գործով երկրորդ անգամ նախաքննության ավարտ է հայտարարվել, եւ այն ուղարկվել է Դատախազություն՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու:
Տեղեկությունը ՀԺ-ի հետ զրույցում հաստատեց Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ գործը ստացել են երեկ:
Հիշեցնենք՝ Արա Բաբլոյանին մեղադրանք էր առաջադրվել հոկտեմբերի 28-ին: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրած չհեռանալու մասին ստորագրությունը։ Բաբլոյանն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։ Նույն քրեական գործով մեղադրվող Արսեն Բաբայանի նկատմամբ էլ ի սկզբանե ընտրված էր խափանման միջոց կալանավորումը, որը հետագայում փոխարինվեց անձնական երաշխավորությամբ։ Բաբայանի համար երաշխավորել էին «Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի» նախագահ Ավետիք Իշխանյանը եւ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը։ Առաջադրված մեղադրանքում Բաբայանն իրեն մեղավոր չի ճանաչում:
2019 թվականի դեկտեմբերի 13-ին Հատուկ քննչական ծառայությունը տեղեկացրեց, որ գործով նախաքննությունն ավարտվել է, եւ այն ուղարկվել է Դատախազություն՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու: Օրեր անց Դատախազությունը հայտնեց, որ նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը որոշել է մեղադրական եզրակացությունը չհաստատել և քրեական գործը վերադարձնել ՀՔԾ՝ լրացուցիչ քննություն կատարելու համար: