ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը կմնա կալանքի տակ
Քիչ առաջ վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից՝ այս որոշումը հրապարակեց դատավոր Սերգեյ Մարաբյանը՝ այդպիսով մերժելով պաշտպանների վերաքննիչ բողոքը:
Պաշտպանները, հիշեցնենք, բողոքարկել էին Խաչատրյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման ժամկետը երկրորդ անգամ երկարաձգելու վերաբերյալ դատարանի որոշումը:
Բողոքի քննությունն ավարտվել էր փետրվարի 4-ին, եւ դատարանը հեռացել էր խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու:
Նիստից հետո պաշտպան Երեմ Սարգսյանը լրագրողներին հայտնել էր, որ Խաչատրյանին առաջադրված մեղադրանքը լրացվել է, ավելացել են նոր դրվագներ: Արդյունքում Խաչատրյանի կողմից հասցված ենթադրյալ վնասի չափը հասել է մի քանի միլիարդի. «Իմանալով նրա առողջական ծանր վիճակի մասին՝ արտերկրում բնակվող հարազատները եւ ընկերները պատրաստակամություն են հայտնել այդ ենթադրյալ վնասի գումարի չափը փոխանցել դատարանի դեպոզիտ հաշվին, միայն թե անձը հայտնվի ազատության մեջ եւ բուժում ստանա՝ մինչեւ օբյեկտիվ կքննվի եւ գործի ընթացքը պարզ կդառնա»,- ասել էր պաշտպանը՝ նշելով, որ առկա առողջական խնդիրներով Գագիկ Խաչատրյանը կալանքի տակ պահվել չի կարող:
Գագիկ Խաչատրյանը կալանավորված է 2019 թվականի օգոստոսի 30-ից: Նա մեղադրվում է պաշտոնեական դիրքի չարաշահման եւ առանձնապես խոշոր չափով վատնում կատարելու համար: Քրեական գործը վերաբերում է Գագիկ Խաչատրյանի պաշտոնավարման ժամանակաշրջանում կատարված ենթադրյալ հանցագործության դեպքերին:
Նույն քրեական գործով մեղադրյալի կարգավիճակում է նաեւ Գագիկ Խաչատրյանի եղբորորդին՝ Կարեն Խաչատրյանը, որը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափով վատնում կատարելու մեջ: Հունվարի 23-ին Վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ՝ նա ազատ արձակվեց՝ 20 միլիոն դրամ գրավի դիմաց: