Սերժ Սարգսյանի գործով դատախազը չի հեռացվի վարույթից. դատարանը հրապարակեց որոշումը
Սերժ Սարգսյանի գործով մեղադրանքը պաշտպանող դատախազ Արսեն Մարտիրոսյանը չի հեռացվի վարույթից:
Քիչ առաջ վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից՝ այս որոշումը հրապարակեց Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Ավան եւ Նոր Նորք նստավայրի դատավոր Վահե Միսակյանը՝ այդպիսով մերժելով Սերժ Սարգսյանի պաշտպանների միջնորդությունը:
Որոշման հրապարակմանն ամբաստանյալ Սերժ Սարգսյանը չէր մասնակցում:
Դատավորը միաժամանակ հայտնեց, որ աշխատանքային ծանրաբեռնվածությամբ պայմանավորված՝ այսօրվա դատական նիստը ենթակա է հետաձգման: Հաջորդ դատական նիստը նշանակվեց մարտի 26-ին:
Երեկ սկսված դատական նիստին, հիշեցնենք, պաշտպանները բացարկի միջնորդություն էին ներկայացրել դատախազին՝ հիմքում դնելով նրա ենթադրյալ կողմնակալության հանգամանքը: Դատավորի հարցին ի պատասխան՝ Սերժ Սարգսյանը նշել էր, որ միանում է իր պաշտպանների միջնորդությանը: Դրան միացել էր նաեւ ամբաստանյալ Սամվել Գալստյանի պաշտպան Վաչագան Քոսյանը, իսկ Սերգո Կարապետյանի պաշտպան Կարեն Բատիկյանն ասել էր, որ տվյալ պահին դրա վերաբերյալ դիրքորոշում չունի: Մյուս պաշտպանները հրաժարվել էին դիրքորոշում հայտնել: Միջնորդության դեմ առարկել էր դատախազ Արսեն Մարտիրոսյանը՝ այն որակելով անհիմն՝ պնդելով, որ իր կողմնակալության վերաբերյալ հայտարարությունները չփաստարկված, ընդհանրական դատողություններ են: Լսելով կողմերին՝ դատավոր Վահե Միսակյանը հեռացել էր խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու: