Կնասպանության 5 դեպք 2020թ. սկզբից. բողոքի ցույց՝ Գյումրիում՝ ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնությունների (լուսանկարներ)
«Մեղավորը դու չես, բռնարարն է», «Օջախում կին է սպանվում», «Ընտանիքում կանայք շահագործվում են», «Կանայք սպանվում են Ձեր լռության պատճառով». այս եւ նմանատիպ այլ գրառումներով ցուցապաստառներով այսօր երթ է անցկացվել Գյումրիում:
Նախաձեռնությունն «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնությունների» կոալիցիայինն է, որին միացել էին իրավապաշտպան տարբեր կազմակերպություններ, կանանց իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող ՀԿ-ներ: Երթի պատճառը օրեր առաջ Գյումրիում տեղի ունեցած դեպքն է, երբ ծեծի հետեւանքով մահացել էր 42-ամյա Մարինեն, իսկ նրա 13-ամյա դուստրը դարձյալ դաժան ծեծի ենթարկվելուց հետո այժմ պայքարում է կյանքի համար: «Սա հերթական բռնությունն է, որը չի կանխվել մարդկային անտարբերության եւ լռության հետեւանքով»,- վստահ են երթի մասնակիցները:
«Մենք այսօր հավաքվել ենք, որ մերժենք բռնությունը, մերժենք առհասարակ լռությունը հասարակության կողմից: Մեր պարտքն է իրազեկել, որ կանայք մեղավոր չեն, եւ նրանք չպետք է լռեն: Կնասպանությունն այլեւս տեղ չունի այս կյանքում: Մենք պետք է հասնենք այս գաղափարի իրականացմանը»,- ասաց երթի մասնակից, «Կանանց իրավունքների տուն» ՀԿ նախագահ Կարինե Դավթյանը:
Գյումրու Վարդանանց հրապարակից երթի մասնակիցները Ռիժկովի ճեմափողոցով ոստիկանների ուղեկցությամբ հասան Շիրակի մարզի դատախազություն: Մի քանի րոպե կանգնեցին, պարզեցին ցուցապաստառներն ու շարժվեցին դեպի Պռոշյան 14 հասցե, որտեղ մարտի 5-ին բռնության էին ենթարկվել մայր ու դուստր:
Այսօրվա ակցիայի մասնակիցները հայտարարեցին, որ իրենց հետագա գործողությունները կուղղվեն իրավական հարթակ: Գտնում են, որ հարուցված քրեական գործը մեղմ պատիժ է սահմանում 28-ամյա երիտասարդի համար: «42-ամյա կնոջ մահվան դեպքը որակվել է որպես անզգուշությամբ մահ հասցնել: Բայց մենք հետամուտ ենք լինելու, որ հնարավորինս ծանր պատիժ լինի, իսկ բռնության ենթարկվողը չպետք է մեկուսանա եւ լռի այդ մասին»,- ասացին ակցիայի մասնակիցները:
Նշենք, որ, ըստ երթի կազմակերպիչների, ՀՀ-ում 2020 թվականի հունվարից մինչ օրս կնասպանության 5 դեպք է արդեն արձանագրվել: