Այսօր տեղի ունեցավ տեսաձայնային հեռահաղորդակցության միջոցով առաջին դատական նիստը
ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանում այսօր տեղի ունեցավ տեսաձայնային հեռահաղորդակցության միջոցով առաջին դատական նիստը։
Այս մասին նշվում է դատարանի ֆեյսբուքյան էջում:
ՀՀ կորոնավիրուսի համաճարակով պայմանավորված՝ Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը որոշում է կայացրել մի շարք գործերով բողոքների քննությունն իրականացնել գրավոր ընթացակարգով, որոշ գործերով՝ ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 145-րդ հոդվածով նախատեսված հեռահար կարգով: Նիստերի մեկ դահլիճ կահավորվել է տեսաձայնային հեռահաղորդակցության համակարգով:
Հիշեցնենք, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը երեկ հայտարարեց, որ ՀՀ բոլոր դատա­րաններին հատկացվել են տեսախցիկներ և պրոյեկտորներ՝ քաղաքացիական գործերով նիստերի հեռահար անցկացման համար: Դրա նպատակով գործին մասնակցող անձինք պետք է ներկայացնեն միջնորդություն՝ լրացնելով համապատասխան ձեւաթուղթը, որը եւս հասանելի է դատարանի ֆեյսբուքյան էջում: Դատարանին ներկայացվող փաստաթղթերը կարող են ուղարկվել միաժամանակ փոստով և դատարանի էլեկտրոնային փոստի հասցեին՝ [email protected]: