ԲՈԿ նախագահն աշխատանքից ազատման դիմում է գրել. նա նշել է որոշման երեք շերտ-պատճառները
Բարձրագույն որակավորման կոմիտեի նախագահ Սմբատ Գոգյանն այսօր աշխատանքից ազատման դիմում է ներկայացրել: Իր ֆեյսբուքյան էջում նա նշել է ազատման որոշման երեք շերտերը։
Նախ կրթության եւ գիտության բարեփոխման իր պատկերացումները չեն համընկել նախարարության ռազմավարության հետ, եւ ժամանակի ընթացքում այդ հակասությունները խորացել են։ Համակարգում բարեփոխում անելու համար, ըստ նրա, անհրաժեշտ էին օրենքի կողմից լիազորող նորմեր, որոնք ստանալ այդպես էլ չի կարողացել։
«Նախարարի կողմից ԱԺ ամբիոնից նոր օրենքով ԲՈԿ-ը փակելու հայտարարությունից հետո աշխատելը դարձավ անիմաստ։ Իմ գաղափարներն այլեւս կյանքի կոչել չեմ կարող։ Գրագողերը սպասում են կառույցի փակվելուն»,- գրել է Գոգյանը։
ԲՈԿ նախագահը հիշեցրել է, որ 2019 թվականի օգոստոսին հարցազրույցներից մեկում ասել էր՝ եթե Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի նախկին ռեկտոր Ռուբեն Հայրապետյանը հրաժարականի դիմում չգրեր, ապա ինքը կհեռանար։ Գոգյանը նշել է, որ իր խոսքը կոնկրետ Ռուբենի մասին չէր, այլ երեւույթի։ «Նրանից հետո նշանակված ռեկտորի պաշտոնակատարի դոկտորական աշխատանքում առկա են ակնհայտ թարգմանություններ եւ արտագրություններ, բայց համապատասխան կապերի եւ հովանավորչության միջոցով նա առ այսօր զբաղեցնում է իր պաշտոնը։ Իր պաշտոնավարումն արժեքային ընտրություն է՝ իմ եւ իր միջև»։
Գոգյանի ներկայացրած 3-րդ պատճառն այն է, որ սկսել է ավելի քիչ ուրախանալ։ Նրա խոսքով՝ նշանակումից երեք ամիս անց կնոջ հետ պայմանավորվել են, որ եթե նա ասի, որ մեծամտացել կամ հղփացել է, ապա նույն օրն աշխատանքից ազատման դիմում կգրի։ Կինն այդպիսի բան չի ասել, սակայն աշխատանքը սկսել է հաճույք չպատճառել, քանի որ հստակ գիտակցում է՝ արդյունավետությունը կտրուկ ընկել է։
ԲՈԿ նախագահը վերջում շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին՝ այս պատասխանատու ժամանակաշրջանում այդպիսի պատասխանատու պաշտոն վստահելու համար։
Հիշեցնենք, որ դեռ ամիսներ առաջ մամուլում տեղեկություններ էին շրջանառվում, որ Գոգյանն ազատվելու է զբաղեցրած պաշտոնից: Նշվում էր, որ նա աշխատանքային տարաձայնություններ ունի ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ: