Մոլագարության աստիճանի է հասնում լեքսիկոնը. պատգամավորը մեջբերեց Հրայր Թովմասյանի խորհրդականի հարցազրույցից մի հատված
ԱԺ պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը, օգտվելով ելույթի հնարավորությունից, Ազգային ժողովում խոսեց մի հարցազրույցի մասին.
«Պարզվում է՝ Հրայր Թովմասյանը, երբ որ Սահմանադրական դատարան է եկել, մի խորհրդական է իր մոտ նշանակել Գրիգոր Մուրադյան անուն-ազգանունով:
Պարզվում է՝ սույն անձը հունիսի 25-ին հարցազրույց է տվել հայտնի շրջանակների հետ փոխկպակցված հեռուստաընկերություններից մեկին, որի ընթացքում Հայաստանի իշխանությունների, այդ թվում՝ նախագահի հասցեին տարատեսակ լուտանքներ, վիրավորանքներ հնչեցնելու տեսանկյունից, կարելի է ասել, մոլագարության աստիճանի է հասնում լեքսիկոնը»,- ասաց պատգամավորը՝ հավելելով, որ այդ անձի լուտանքներին ուշադրություն դարձնելը, վիրավորվելը մեղք կլիներ, բայց ուզում է անդրադառնալ նրա մի նախադասությանը:
Այդ հարցազրույցի ընթացքում, ըստ Հովակիմյանի, Գրիգոր Մուրադյանն այնքան տարված է խոսում, որ այսպիսի մի նախադասություն է ասում. «Մեկ փակագիծ բացեմ. Սահմանադրական դատարանի ռազմավարությունն էր ոչ մի կերպ չընկրկել եւ, ամենակարեւորը, հարկադրել, որ այս իշխանությունները հակապետական, հակասահմանադրական ու պետական հեղաշրջման միջոցով հասնեն իրենց նպատակին»:
Մեջբերելով այդ նախադասությունը՝ Հովակիմյանը ընդգծեց. «Հասկանո՞ւմ եք, խոսքը Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայողի մասին է, որը պետական բյուջեից աշխատավարձ է ստանում: Մարդը ասում է, որ իրենք, չգիտեմ՝ իր հետ էլ ովքեր են, ՀՀ իշխանություններին ինչ-որ բան հարկադրելու միջոցառում են իրականացրել, ինձ հետաքրքիր է՝ այդ մոլուցքը մինչեւ ո՞ւր է գնացել, Էս անձը Հայաստանի իշխանություններին վնասելու իր ձգտումը մինչեւ ո՞ւր է իրականացրել, մինչեւ ո՞ւր է պատրաստ հասնել»:
Հիշեցնենք՝ Ազգային ժողովում քննարկվում է Վահագն Հովակիմյանի եւ Սուրեն Գրիգորյանի հեղինակած նախագծերը՝ «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքում փոփոխությունների մասին եւ «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման եւ սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին: