81 կողմ. Ազգային ժողովի որոշմամբ հանրաքվեն չեղարկվեց
81 կողմ, 0 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայներով Ազգային ժողովը քիչ առաջ ընդունեց ապրիլի 5-ին նշանակված եւ արտակարգ դրության հիմքով հետաձգված հանրաքվեն չեղարկելու մասին որոշումը։ Կողմ քվեարկեցին «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներն ու անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը:
Հանրաքվեն չեղարկելու որոշումը հիմնավորվում է նրանով, որ հանրաքվեի դրվող հարցը կարգավորվել է Ազգային ժողովում հունիսի 22-ին իրականացված եւ 26-ին ուժի մեջ մտած Սահմանադրական փոփոխություններով: Նախագծի հիմնական զեկուցող Վահագն Հովակիմյանը հայտարարեց, որ Սահմանադրության փոփոխությունները թույլ են տալիս հրաժարվել հանրաքվեի անցկացման անհրաժեշտությունից։
ԲՀԿ-ն եւ ԼՀԿ-ն չեն մասնակցում նիստին:
Հիշեցնենք, որ նախորդ ամիս խորհրդարանը քննարկեց եւ ընդունեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանի՝ հանրաքվեի մասին սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը։
Փաթեթը հնարավորություն էր տալիս չեղարկել ռազմական կամ արտակարգ դրության ընթացքում նշանակված հանրաքվեն, ինչպես նաև կարգավորումներ էր սահմանում այն դեպքերի համար, երբ հանրաքվեն, այնուամենայնիվ, կայանում է: