Կորնավիրուս է հաստատվել Գյումրու Նանսենի անվան գիշերօթիկ հաստատության 10 սանի և 5 աշխատակցի մոտ
Գյումրու Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան երեխաների խնամքի և պաշտպանության թիվ 2 գիշերօթիկ հաստատությունում կորոնավիրուսի դեպքերը հաստատվել են ընդամենը մեկ ժամ առաջ: Թեստերի պատասխանները ստացվել են: Արդեն հայտնի է, որ վարակը հաստատված է 10 երեխայի և 5 աշխատակցի մոտ:
Այս մասին ՀԺ-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի քարտուղար Սոնա Մարտիրոսյանը:
«Աշխատակիցներից մեկի մոտ թեթև ջերմություն է եղել, սրանով պայմանավորված էլ՝ միանգամից երեկ թեստավորվել էին բոլորը: 21 երեխա է թեստավորվել և աշխատակիցները: 21 երեխայից 10-ի մոտ է հաստատվել վարակը, ինչպես նաև՝ 5 աշխատակցի»,- ասաց պատասխանատուն:
Ներկա պահին բոլորն իրենց, ըստ Սոնա Մարտիրոսյանի, լավ են զգում: Որևէ մեկը հոսպտալացված չէ: Բոլորը մեկուսացված են հաստատության ներսում: Մտավախություն կա միայն մեկ աշխատակցի համար: Վերջինս ունի շաքարային դիաբետ, սակայն նա ևս վատ ինքնազգացողություն չունի:
Հաստատությունում խիստ կարանտին էր սահմանված, սակայն, ըստ մամուլի քարտուղարի, ասել, թե վարակը որտեղից է թափանցել, անհնար է: Հաստատությունում գրանցված 80 երեխայից 21-ն էր այնտեղ գիշերում, մյուսները արտակարգ դրության հաստատումից հետո վերադարձել էին ընտանիք:
Հիշեցնենք, որ Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան երեխաների խնամքի և պաշտպանության թիվ 2 գիշերօթիկ հաստատությունը Գյումրիում մնացած միակ գիշերօթիկն էր, որը Կառավարության որոշմամբ լուծարվեց ընթացիկ տարվա հունիսի 25-ին:
Գիշերօթիկ հաստատությունում էին մնացել միայն հունվարին լուծարված Գյումրու «Թռչունյան տան» սաները: Բոլորն ունեն նույն կարգավիճակը՝ առանց ծնողական խնամքի մնացած (ԱԾԽՄ): Այս մասին ՀԺ-ի հետ զրույցում ավելի վաղ տեղեկացրել էր հաստատության տնօրեն Անահիտ Կարապետյանը: Նախարարությունը ներկա պահին աշխատանքներ է տանում այդ երեխաների խնամակալության խնդիրների կարգավորման ուղղությամբ: