Տասնամյակներում ղարաբաղյան հարցի լուծման հնարավորություն չենք տեսնում. Արցախի նախագահ
Ղարաբաղի խնդրի ամբողջական լուծում հնարավոր չէ: Այս մասին պաշտոնավարման 100 օրվա առիթով հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում նշեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Հարությունյանը ընդգծեց՝ բանակի հզորացման շնորհիվ են հակառակորդին պարտադրում հաշվի նստել իրենց հետ և պահպանել Արցախի ստատուս քվոն՝ մինչև կլինեն աշխարհաքաղաքական մեծ զարգացումներ. «Այդ զարգացումները հնարավոր է՝ բերեն Ղարաբաղյան խնդրի մասնակի լուծման, ամբողջական լուծում հնարավոր չէ, Կոսովոյի անկախության հարցն էլ ամբողջական լուծված չէ, բայց ինչ-որ առումով լուծված է այդ ամենը»- նշեց նա:
Հարությունյանը նաև Արցախի անկախության փաստին անդրադարձավ՝ նշելով, որ այն ժամանակվա քաղաքական ղեկավարությունը ճիշտ ուղղություն է ընտրել: «Մեր մշտական նպատակը միասնական հայրենիք ունենալն է Հայաստանի հետ, բայց մենք պետք է նաև ավելի ռեալիստ լինենք, մենք գիտենք, որ տասնամյակներով այս հարցի լուծման հնարավորությունը շատ ցածր հավանականություն ունի»,- ասաց նա: