Հայտնի են բազմաթիվ մարդկանց մահվան պատճառ դարձած օղու փորձաքննության արդյունքները
Սեպտեմբերի 1-ին Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի աշխատակիցները, լաբորատոր փորձաքննության նպատակով, նմուշառում էին կատարել 11 մարդու մահվան պատճառ դարձած տնայնագործ պայմաններում պատրաստված օղու բռնագրավված խմբաքանակից:
ՍԱՏՄ-ն նշում է, որ փորձաքննությունը հաստատել է թունավորման ախտանիշներով պայմանավորված նախնական վարկածը, այն է՝ օղիում առկա է մեթիլ սպիրտ, որի տոկոսը բազմակի անգամ գերազանցում է ԵԱՏՄ կանոնակարգերով հաստատված առավելագույն թույլատրելի չափաքանակը:
ՍԱՏՄ-ն ևս մեկ անգամ կոչ է անում քաղաքացիներին զերծ մնալ անհայտ ծագման ոգելից խմիչքներ օգտագործելուց և հիշեցնում, որ անհայտ ծագման խմիչքների շրջանառությունն արգելվում է։
Հիշեցնենք՝ Արմավիրում տնայնագործ օղու թունավորման առաջին դեպքերը գրանցվել էր օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 1-ը: Առողջապահության նախարարության հրապարակած այսօրվա տվյալով Արմավիրում թունավորվածների թիվը 25-ն է, որոնցից 11-ը մահվան ելքով: Հարուցվել է քրեական գործ: