Լիահույս եմ՝ հուշարձանը տեղադրելու օրը անմեղ զոհերի վրա կրակելու հրաման տվողը կլինի ճաղերի հետեւում. Անի Խաչատրյան
Երեւանի ավագանին այսօր համաձայնություն տվեց Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի տեղադրմանը: Սա օրակարգային հարցերից մեկն էր:
Հուշարձանը տեղադրվելու է Երեւանի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի փողոցից դեպի Զաքյան փողոց ձգվող ցանկապատի 22-23-րդ հենապատերի միջնամասում: Հեղինակն է քանդակագործ, ՀՀ վաստակավոր նկարիչ Ալբերտ Վարդանյանը:
Որոշման ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է 2008 թվականի Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակը հավերժացնելու, զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի իրականացման եւ տեղադրման անհրաժեշտությամբ: Հուշարձանի նախագծային աշխատանքների իրականացման նպատակով ՀՀ Կառավարությունից Երեւան համայնքին հատկացվել է 2,000.0 հազար դրամ:
Միչեւ քվերակությունը նախագծի եւ կանգնեցվելիք հուշարձանի մասին ելույթով հանդես եկավ «Լույս» խմբակցության անդամ Անի Խաչատրյանը: «Երեք տարի առաջ այս նույն շենքում տխրահռչակ ու ազգակործան նախագահի դեմքով այս ամբիոնից նման մի նախագիծ էր ներկայացվում: Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշաձանի կանգնեցման ֆոնին ոմանք ցանկանում էին իրական մեղավորի ուսերից հանել մեղքի պատմուճանը: Ինչպես այդ օրն ասացի, Քոչարյան Ռոբերտի ականջներն էին երեւում նախագիծը բերող խմբակի թիկունքում, որովհետեւ նախագծի հիմնավորումները իրական հասցեատերերից շեղում էր պատմությունը: «Ելք» դաշինքի իմ գործընկերները, որոնք հիմա իշխող քաղաքական թիմի կորիզն են, թերահավատորեն էին վերաբերվում իմ դիտարկումներին: Այնուամենայինիվ, «Ելք» խմբակցությունը եղավ միաձայն, չքվեարկեց նախագիծն ու լքեց նիստերի դահլիճը»,- հիշեց Խաչատրյանը:
Վերջինս նաւ նկատեց՝ տարիներ են անցել, դիմակները՝ պատռվել, թափվել են հատակին, սակայն այս ընթացքում մեղքի զգացում է ունեցել, որ նախագծի եւ հուշարձանի տապալման գործում ամենամեծ դերն իրենն է եղել: «Հիմա այլ մթնոլորտ է, դրսում՝ պահանջատեր քաղաքացի, իսկ նրա թիկունքում՝ ամուր ժողովրդավարություն: Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր քվեարկել այս նախագծի օգտին, եւ լիահույս եմ, որ հուշարձանը տեղադրելու օրը անմեղ զոհերի վրա կրակելու հրաման տվողը կլինի ճաղերի հետեւում»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք՝ «Մարտի 1-» զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի համար երկու անգամ է մրցույթ կայացել, առաջինի ժամանակ ներկայացված գործերը հավանության չէին արժանացել: Մրցույթի մասնակիցների առաջ խնդիր է դրված եղել, որ հուշարձանի գաղափարական հորինվածքը սահմանափակվի միայն նշմարվող մարﬕնների ուրվագծերի համադրությամբ՝ բացառելով դիմանկարային նմանությունները: Բացի այդ, այն պետք է լիներ հարթաքանդակի տեսքով: