ԱԺ-ն մերժեց ԿԳՄՍ նախարարի հրաժարականի հարցը. Տոնոյանը հիշեց տրանսգենդերներին, Մակունցը՝ Գեւորգ Պետրոսյանին (տեսանյութ)
35 կողմ, 84 դեմ ձայներով ՀՀ ազգային ժողովը քիչ առաջ մերժեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հարցապնդումը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետագա պաշտոնավարման հարցը վարչապետի քննարկմանն առաջարկելու մասին:
Քվեարկությունից առաջ ԱԺ 3 խմբակցությունների ներկայացուցիչները վարման կարգով ելույթ ունենալու հայտ ներկայացրին:
«Լուսավոր Հայաստան»-ից էդմոն Մարուքյանը հարցրեց, թե ինչու նախարար Հարությունյանը ներկա չէ քվեարկությանը:
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ասաց, որ նախարարը կապ է հաստատել իր հետ՝ հասկանալու համար՝ նպատակահարմա՞ր է քվեարկությանը ներկա գտնվել, ինքն էլ ասել է, որ գալու կարիք չկա քվեարկության ելքի ցանկացած պարագայում:
«Բարգավաճ Հայաստանի»-ից Իվետա Տոնոյանը արձագանքեց նախարարի երեկվա եզրափակիչ ելույթին:
«Նախ, առաջին հերթին, ԲՀԿ խմբակցությունը բացարձակ անհարիր է համարում Արայիկ Հարությունյանի նախօրեին ԱԺ ամբիոնից հնչեցրած ելույթի ավարտական հատվածը, ինչպես նաեւ դրան հաջորդած գնահատականները թե՛ գրառումների եւ թե՛ մնացած գնահատականների մասով, մենք դրանք որակում ենք որպես ոչ կոռեկտ եւ բարեկրթության սահմաններն անցնող: Ինչ վերաբերում է պարոն Հարությունյանին, մենք եւս մեկ անգամ վերահաստատում ենք, որ պարոն Հարությունյանի պաշտոնավարման նպատակահարմարությունը մենք չենք տեսնում, որովհետեւ մի նախարար, որը իր գործունեության ընթացքում աչքի է ընկել բացառապես տարատեսակ տրանսգենդերների հետ՝ հասկանալի չէ կրթության, գիտության, մշակույթի, թե սպորտի ոլորտների նյուանսները քննարկելով կամ հայ եկեղեցու պատմություն առարկան վերացնելով, այն դեպքում, որ թե՛ ազգաբնակչությունը, թե՛ Հայ առաքելական եկեղեցին դրան դեմ են արտահայտվում, այդ նախարարի պաշտոնավարման նպատակահարմարությունը մենք չենք տեսնում: Մենք միանալու ենք «Լուսավոր Հայաստան»-ի մեր գործընկերների հարցապնդմանը»:
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն էլ արձագանքեց. «Ամիսներ շարունակ հետեւողական սուտ եւ կեղծ տեղեկատվություն տարածողները բարեկրթության մասին գնահատականներ տալիս, կարծում եմ, առաջին հերթին պետք է տան իրենց խմբակցության շատ կոնկրետ պատգամավորի, անվանական կարող եմ ասել՝ Գեւորգ Պետրոսյսանին, ով ընդհանրապես բարեկրթության որեւէ սահման եւ նորմ չի պահպանում՝ տարածելով կեղծ եւ սուտ տեղեկատվություն»:
Հիշեցնենք, որ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը երեկ ԱԺ-ում իր պաշտոնավարման նպատակահարմարությանը վերաբերող հարցի քննարկման ավարտին հայտարարեց.
«Գիտե՞ք, թե չափորոշիչները ինչի մասին են, էս չափորոշիչները ապագայում մի խումբ կոտայքցիների կսովորեցնեն հարգել դիմացինին, ղեկավարել սեփական հորմոնները, սիրել եկեղեցին, եւ այլեւս եկեղեցու տարածքում չի լինի օտարի նկատմամբ սեռական բռնություն»:
Արայիկ Հարությունյանը թերեւս ակնարկեց տարիներ առաջ ԲՀԿ ներկայիս առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած խմբակային բռնաբարության գործով դատավճիռը, որի «սքրինշոթերը» վերջերս տարածվել էին համացանցում: