Ադրբեջանում այս պահին կա 17 հայ ռազմագերի․ Ռաֆայել Վարդանյան
Այս պահի դրությամբ 17 հայ զինծառայողներ, ովքեր գտնվում են Ադրբեջանում։ Այս մասին Քննչական կոմիտեում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՔԿ քրեագիտական վարչության պետ Ռաֆայել Վարդանյանը։
Նրա խոսքով՝ 17 ռազմագերիների՝ Ադրբեջանում գտնվելու հանգամանքը հաստատված տվյալ է, իսկ ևս երկուսի՝ Ադրբեջանում գտնվելու հետ կապված տվյալները ճշտվում են։ «Մենք աշխատում ենք ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներակայացուցչության և Պաշտպանության նախարարության ռազմագերիների միջգերատեսչական հանձնաժողովի հետ`տվյալ անձնանց նկատմամբ հրատապ միջոցներ կիրառելու համար, որը վերաբերում է բժշկական օգնությանը, չխոշտանգելուն և այլն»։
Վարդանյանը նաև տեղեկացրեց, որ Հայաստանում են գտնվում ադրբեջանական կողմի 2 հարցաքննված ռազմագերիներ, որոնք պահվում են բոլոր միջազգային մարդասիրական նորմերի պահպանմանը համապատասխան։ «Ամենաբարձր մակարդակով ստանում են համապատախան բժշկական օգնություն, 3-անգամյա սնունդ, և մնացած բոլոր պահանջները ապահովված են։ Ռազմգերիներից մեկը նույնիսկ հարցաքննության ընթացքում նշեց, որ իրեն Ադրբեջանի Հանրապետությունում դժվար թե ավելի լավ վերաբերմունքի արժանացնեին»։