Գերեվարված վարձկան ահաբեկչին մեղադրանք է առաջադրվել. նա կալանավորվել է
Գերեվարված վարձական ահաբեկիչ Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերին մեղադրանք է առաջադրվել: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
ՀՀ քննչական կոմիտեի փոխանցմամբ՝ ազգությամբ արաբ Ալ Շխերին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով (միջազգային ահաբեկչություն), ՀՀ ՔՕ 34-390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին կետով (Միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումները զինված ընդհարումների ժամանակ) և ՀՀ ՔՕ 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (վարձկանություն):
«ՀՀ քննչական կոմիտեի քրեագիտական վարչությունում շարունակվում է Արցախի Հանրապետության շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծված և վարվող ագրեսիվ պատերազմի, միջազգային ահաբեկչության, զինված ընդհարումների ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ կատարելու, զինված ընդհարման ժամանակ հանցավոր հրաման արձակելու, վարձկանության դեպքերով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի շրջանակներում ՀՀ քննչական կոմիտեի և ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտի ծառայողներից բաղկացած քննչական խմբի կողմից իրականացվում են մեծածավալ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ,- ասվում է ՔԿ հաղորդագրությունում:
Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերիը հարցաքննության ժամանակ պատմում էր՝ որտեղ է ապրել, ինչպես է հավաքագրվել Ադրբեջան մեկնող արաբների կազմում, ինչպես են իրենց տեղափոխել քաղաքացիական օդանավակայան, այնուհետեւ՝ ավտոբուսներով այլ տեղ:
Ըստ արաբ վարձկանի՝ իրենց անգամ անձնագրերը չեն ստուգել, ինքնաթիռում եղել են թուրք հրամանատարներ, տեղափոխվել են Թուրքիա, հասել թուրքական Քիլիս քաղաք, որտեղ նրանց դիմավորել են թուրք զինվորականներ։ Այդտեղ նրանց զենք են տրամադրել և ասել, որ աշխատավարձը հենց թուրք հրամանատարներից են ստանալու ամսվա վերջում, 2 հազար դոլար, որը նա այդպես էլ դեռ չի ստացել:
Թուրք զինվորականները, ըստ հարցաքննվողի, եղել են ռազմական ավիացիայի հիմնական պատասխանատուն, եղել են մոտ 250 արաբ վարձկաններ, նշվածների մի մասը վիրավորվել կամ սպանվել է հայերի հետ կռիվների ընթացքում:
«Մեզ ասացին, որ հայկական գյուղի ուղղությամբ ենք գնում, որը պետք է գրավենք։ Ավելացրին, որ պետք է բոլորին սպանել՝ զինվորական լինի, թե քաղաքացիական։ Հրամանատարներից մեկն ասաց՝ ով վախենում է կամ սրտից թույլ է, թող հաբեր խմի։ Ովքեր խմում էին այդ հաբերը, ոչ մի վախ չէին զգում։ Մենք ձորով իջանք դեպի հայկական գյուղը։ Արդեն ճանապարհին մենակ էինք, ադրբեջանցիները մեզ հետ չէին եկել։ Ձորում մեր ուղղությամբ սկսեցին կրակել. հայերն էին։ Մոտ 70 հոգի սպանվեց կամ վիրավորվեց։ Ես էլ վիրավորվեցի ձեռքից և ոտքից։ Ինձ ոչ մեկը չօգնեց: Ով կենդանի էր մնացել, թողեց և փախավ»,- պատմում էր Ալ Շխերը։