Մեզ բեռնատարով տեղափոխեցին անցակետ, 250 անձ կար, գնդապետն ընտրում էր պիտանիներին. ազգությամբ արաբի հարցաքննությունը
Քննչական կոմիտեն ներկայացնում է ազգությամբ արաբ  Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերի հարցաքննությունից մեկ հատված: Վերջինս պատմում է՝ որտեղ է ապրել, ինչպես է հավաքագրվել Ադրբեջան մեկնող արաբների կազմում, ինչպես են իրենց տեղափոխել  քաղաքացիական օդանավակայան, այնուհետ՝ ավտոբուսներով այլ տեղ:
Ըստ արաբ վարձկանի, իրենց անգամ անձնագրերը չեն ստուգել, ինքնաթիռում եղել են թուրք հրամանատարներ, տեղափոխվել են Թուրքիա, հասել են թուրքական Քիլիս քաղաք, որտեղ նրանց դիմավորել են թուրք զինվորականներ։ Այդտեղ նրանց զենք են տրամադրել և ասել են, որ աշխատավարձը հենց թուրք հրամանատարներից են ստանալու` ամսվա վերջում, 2 հազար դոլար, որը նա այդպես էլ դեռ չի ստացել:
Թուրք զինվորականները, ըստ հարցաքննվողի, եղել են ռազմական ավիացիայի հիմնական պատասխանատուն, եղել են մոտ 250 արաբ վարձկաններ, նշվածների մի մասը վիրավորվել կամ սպանվել է հայերի հետ կռիվների ընթացքում:
«Մեզ ասացին, որ հայկական գյուղի ուղղությամբ ենք գնում, որը պետք է գրավենք։ Ավելացրին, որ պետք է բոլորին սպանել` զինվորական լինեն, թե քաղաքացիական։ Հրամանատարներից մեկն ասաց` ով վախենում է կամ սրտից թույլ է, թող հաբեր խմի։ Ովքեր խմում էին այդ հաբերը, ոչ մի վախ չէին զգում։ Մենք ձորով իջանք դեպի հայկական գյուղը։ Արդեն ճանապարհին մենակ էինք` ադրբեջանցիները մեզ հետ չէին եկել։ Ձորում մեր ուղղությամբ սկսեցին կրակել. հայերն էին։ Մոտ 70 հոգի սպանվեց կամ վիրավորվեց։ Ես էլ վիրավորվեցի ձեռքից և ոտքից։ Ինձ ոչ մեկը չօգնեց, ով կենդանի էր մնացել, թողեց և փախավ», – պատմում է Ալ Շխերը։
Այլ մանրամասներ՝ տեսանյութում.
ՀՀ քննչական կոմիտեի քրեագիտական վարչությունում շարունակվում է Արցախի Հանրապետության շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից սանձազերծված և վարվող ագրեսիվ պատերազմի, միջազգային ահաբեկչության, զինված ընդհարումների ժամանակ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ կատարելու, զինված ընդհարման ժամանակ հանցավոր հրաման արձակելու, վարձկանության դեպքերով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Սույն թվականի հոկտեմբերի 31-ին վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածի, 390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով և 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված առերևույթ հանցավոր արարքների կատարման կասկածանքով ձերբակալվել է  Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացի Մուհհռաբ Մուհամմադ Ալ Շխերը: