Ոստիկանության Շենգավիթի բաժին են տեղափոխել Արարատի մարզի բնակիչ 37-ամյա տղամարդու։
Ինչպես հայտնել էինք, ՆԳՆ քրեական ոստիկանության ծառայողները Արմավիրի մարզի մի շարք հատվածներում, այդ թվում՝ Մերձավանում, խուզարկություններ են իրականացնում։
Իրավապահները զննություն են իրականացնում ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի տանը:
Նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել Երևանի Աջափնյակ թաղամասում հնչած կրակոցներից։
Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը:
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի առնչությամբ հարուցված նոր քրեական վարույթով կիրառված խափանման միջոցը՝ երկրից չբացակայելու արգելքը, վերացվել է։
Նախաքննության արդյունավետությունը բարձրացնելու և քրեական վարույթների ձգձգումները բացառելու նպատակով Քննչական կոմիտեի նախագահը նիստի ընթացքում տվել է հանձնարարականներ։
ՀՀ քննչական կոմիտեից «Հայկական ժամանակ»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել են, որ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, մեկ անձ ձերբակալվել է:
Արդյունքում 2019 թվականի հուլիսին ՊՆ հաշվեկշռում գտնվող առանձնապես խոշոր չափերի՝ 21 մլն 400 հազար ՀՀ դրամ արժողությամբ բնակարանն անհատույց սեփականության իրավունքով տրամադրվել է հիշյալ պաշտոնյային:
Հանցագործության համար կասկածվող անձը եղել է ոչ սթափ վիճակում և հանցագործությունը կատարել է իր անունով հաշվառված որսորդական հրազենով։
Մասնակիցները կարևորել են էլեկտրոնային հսկողության միջոցների կիրառման հստակ չափորոշիչների սահմանման անհրաժեշտությունը։
Բացահայտվել է կաշառքի միջնորդության պատրվակով ոստիկանության նախկին պաշտոնատար անձի կողմից գումար ստանալու դեպք։
Հակակոռուպցիոն վերաքննիչ քրեական դատարանի՝ 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ի որոշման դեմ ՀՀ գլխավոր դատախազը, մեղադրյալը և նրա պաշտպանը ներկայացրել էին վճռաբեկ բողոքներ:
Այս մասին հայտնում են Գլխավոր դատախազությունից։
Նախաքննությամբ հանգամանքները պարզվում են։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում ձերբակալվել է 3 անձ, այդ թվում՝ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի գլխավոր հարկային տեսուչ:
Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:
Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերն աճել են 614-ով կամ 20,4%-ով։
Սա վկայում է ՀՀ ներքին անվտանգային իրավիճակի մասին, խաղաղության ջանքերի և մնացյալ փոփոխությունների մասին, որոնք տարվա կտրվածքով հասցրել ենք ունենալ։
Պնդումը, թե «Քննչական կոմիտեն չի տվել հնարավորություն Սամվել Կարապետյանին տեսաուղերձով հանդես գալու համար», չի համապատասխանում իրականությանը:
Վաղ առավոտյան իրավապահները խուզարկություններ են սկսել «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրեն Արմեն Չարչյանի աշխատասենյակում:
31-ամյա աբովյանցու խուզարկությամբ հայտնաբերվել է տոպրակ՝ մեթամֆետամինի նմանվող զանգվածով, որի քաշը կազմել է մեկ կիլոգրամ 96 գրամ։
«Մարտի 1»-ի գործի շրջանակներում քրեական հետապնդումներ են հարուցվել ևս երկու նախկին պաշտոնատար անձանց նկատմամբ։
Հայտնաբերված զանգվածն ուղարկվել է ՀՀ ՔԿ Արմավիրի մարզային քննչական վարչության Վաղարշապատի քննչական բաժին:
Մասիս համայնքի ղեկավար Դավիթ Համբարձումյանի եղբայրը՝ Գոռ Համբարձումյանը, 1 ամսով կալանավորվել է:
6 անձ ձերբակավել է՝ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու նպատակով դատարան ներկայացնելու համար:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հայտնել է, որ դատական հայց է ներկայացրել ընդդեմ «Ժողովուրդ» օրաթերթի:
«Շեկո»-ին տարիներ առաջ սպանել է Վ. Ղուկասյանի եղբորորդին: Ըստ շրջանառվող լուրերի՝ Մարտուն Գրիգորյանի՝ Ղուկասյանին Գյումրու քաղաքապետ դառնալու հարցում օգնելը սպանվածի որդու համար ընդունելի չէր եղել:
Ավանդույթի համաձայն՝ «Լավագույն բաժին» փոխանցիկ անվանակարգային մրցանակներ են հանձնվել ՀԿԱԾ Ոչ գույքային բնույթի կատարողական վարույթների հատուկ բաժնին և Ֆինանսական բաժնին։
Տուժողը տեղափոխվել է «Գյումրի» բժշկական կենտրոն, որտեղ հաջողվել է փրկել նրա կյանքը։
Քննչական կոմիտեն քաղաքացիներին հորդորում է դրսևորել զգոնություն և նմանատիպ հաղորդագրություններ կամ հեռախոսազանգեր ստանալու դեպքում այդ մասին հայտնել իրավապահ մարմիններին։
Քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին:
8 միլիոն դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռք բերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել։
Քաղաքացուն խոշտանգելու համար մեղադրվող ոստիկան Հայկ Հակոբյանի նկատմամբ ընտրվել է խափանման միջոց։
Տեր Արամն ու Տեր Թադեն դատական հայց են ներկայացրել Գարեգին Բ-ի (Կտրիճ Ներսիսյան) որոշումների դեմ:
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Հայկ Հակոբյանի նկատմամբ Քրեական օրենսգրքի 450-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
«Դեպքը, որպես այդպիսին, մտահոգում է: Տեսանյութի տարածումից անմիջապես հետո հանձնարարել եմ աշխատակազմին դիմել իրավասու պետական մարմիններին քրեական վարույթ նախաձեռնելու պահանջով»:
Նրանցից ոչ մեկն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունել:
Ղարաբաղի նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանը դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման, ինչպես ավելի վաղ պահանջել էին մեղադրող դատախազները:
Բաքվի դատարանում հրապարակվել են Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության դեմ շինծու գործերով դատավճիռները։
Բաքվի դատարանում հրապարակվել են Ղարաբաղի ռազմաքաղաքական ղեկավարության դեմ շինծու գործերով դատավճիռները։
Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատարի տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման, ինչպես պահանջել էին մեղադրող դատախազները:
Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման, ինչպես պահանջել են մեղադրող դատախազները:
Բաքվի դատարանում հրապարակվում են Ղարաբաղի ռազմաքաղաքական ղեկավարության դեմ շինծու գործերով դատավճիռները։
Տեղեկություն հայտնող անձի գաղտնիությունը երաշխավորվում է։
Հանցավոր խմբի 10 անդամի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում: Կատարվում է նախաքննություն։