Փաստերը խոսուն են. վստահ եմ, որ առաջիկա զարգացումների արդյունքում Հայաստանի միջազգային գնահատականները շարունակելու են բարելավվել։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հայտնել է, որ Կենտրոնական բանկի, Բանկերի միության և Յանդեքս ընկերության հետ նախաձեռնել է քննարկում հարկեր վճարող տաքսիստների մասով:
Ծրագրի բյուջեն կազմում է 5.2 մլն ԱՄՆ դոլար։
Այս մասին սոցցանցի իր էջում հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Հաջորդ ցուցանիշը, ըստ Հակոբյանի, որի վրա ուղղակի և անուղղակի ազդեցություն ունի ՊԵԿ-ի գործունեությունը, աշխատատեղերն են:
«Շատ լավ է, որ Թուրքիան մեր՝ նվազագույնը տնտեսապես ամենամեծ հարևանն է իր ՀՆԱ-ի ծավալով, ունենք հնարավորություն սահմանը բացելու»:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը սոցցանցի իր էջում վիճակագրություն է հրապարակել՝ ներկայացնելով հայկական ծագում ունեցող ապրանքների արտահանման ծավալները։
Ռուսական ռուբլու առքի առավելագույն արժեք է սահմանվել 4.83 դրամը, վաճառքի նվազագույն արժեք՝ 5.08 դրամը:
Խորհուրդը կշարունակի մշտադիտարկել տնտեսության զարգացման սցենարները և պատրաստ է ձեռնարկելու համարժեք գործողություններ՝ միջնաժամկետ հորիզոնում գնաճի 3% նպատակի և գների կայունության ապահովման համար:
5 ամիսը երկար ժամկետ է, բայց անսովոր երկար չէ, դա պլանավորված է, և տարվա ընթացքում լինում են կարճ վերանորոգման աշխատանքներ:
Դիտարկվող ժամանակահատվածում նախորդ տարվա համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում գնաճը կազմել է 3.3%։
2024-ին ցուցանիշը կազմել է 610․7 մլն ԱՄՆ դոլար:
«Ժամանակ առ ժամանակ փորձ է արվում տպավորություն ստեղծել, թե Կառավարությունն արտոնյալների ինչ-որ նեղ շրջանակի պարբերաբար ազատում է մաքսատուրքից»։
Միջին աշխատավարձը ևս պատմական առավելագույնն է՝ 401367 դրամ, որը 2017 դեկտեմբերի նկատմամբ ավել է 186 հազար 387 դրամով:
Սա մեծապես կապված է աշխարհում տեղի ունեցող գործընթացների հետ։
Իրենք մասնակցում են մեր տեղական աճուրդներին՝ դրանով իրենց դրական ազդեցությունն ունենալով մեր տոկոսադրույքների վրա:
Թողարկած եվրոբոնդերի պահանջարկը եղել է 2 մլրդ դոլարից ավելի։
Եթե գրանցված չեք հարթակում, ապա սեղմեք «Գրանցում» կոճակը և համապատասխան դաշտերում լրացրեք Ձեր անձնական տվյալները։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը սոցցանցի իր էջում հայտնել է, որ ակնկալվում է մինչև 80 դրամ բենզինի և դիզելի գնանկում 1 լիտրի համար նախորդ ամսվա գների համեմատ։
Հունվարի 1-ից ԱՐՔԱ վճարային համակարգի միջոցով անկանխիկ եղանակով վճարում կատարելու դեպքում կստանաք հետվճար՝ 2%-ի չափով։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը սոցցանցերի իր էջերում տեսանյութ է հրապարակել՝ նոր մանրամասներ հայտնելով էլեկտրամոբիլների ներմուծման պայմանների մասին:
Մնացած համայնքների կողմից ճշգրտված հայտերի և անհրաժեշտ փաստաթղթերի ներկայացումից հետո ևս գումարները կդառնան հասանելի սահմանված կարգով։
Սա հայկական դրամի և ֆինանսական համակարգի կայունության նկատմամբ հասարակության վստահության կարևոր ցուցանիշ է:
Փաստաթուղթն ընդունվեց ձայների 62 կողմ, 27 դեմ, 3 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ:
Եվրոյի առքի առավելագույն արժեք է սահմանվել 438.5 դրամը, վաճառքի նվազագույն արժեք՝ 449.47 դրամը:
ԱՄՆ դոլարի առքի առավելագույն արժեք է սահմանվել 379.41 դրամը, վաճառքի նվազագույն արժեք՝ 383.58 դրամը:
Տաթևիկ Սարգսյանը նոյեմբերի 28-ին մասնակցել է «Նորարարական անասնապահություն. կենդանիների նախրաքաշ, բուծում և շուկաներ (INLIMA)» ծրագրի մեկնարկային միջոցառմանը։
ԱՄՆ դոլարի առքի առավելագույն արժեք է սահմանվել 379.23 դրամը, վաճառքի նվազագույն արժեք՝ 383.55 դրամը:
Մնացած մեքենաների մասով լրացուցիչ կտեղեկացնենք։
Հարցազրույց տնտեսագետ, Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ Արմեն Քթոյանի հետ:
«Մեր ժողովուրդը սովամահ չի լինում, որ Կառավարությունը 1000 տոննա կոնկրետ ցորեն ներկրելու խնդիր դրած լիներ, որ մարդիկ ուտելու հաց ունենային»:
Իմիջիայլոց, այս ռուսական 3-րդ կարգի ցորենը, որի մասին նշել էր քաղաքացին, արդեն դարձել է ալյուր, այնուհետև հաց, ու ԲՈԼՈՐՍ կերել ենք։ Ու ինչպես տեսնում եք՝ ոչ մեկ չի թունավորվել։
Գևորգ Պապոյանը հանդիպել է Սաուդյան Արաբիայի հանրային ներդրումային հիմնադրամի (PIF) տնօրեն արքայազն Սաուդ բին Սուլթան ալ Սաուդի հետ։
Ռուսական ռուբլու առքի առավելագույն արժեք է սահմանվել 4.63 դրամը, վաճառքի նվազագույն արժեք՝ 4.87 դրամը:
Եվրոյի առքի առավելագույն արժեք է սահմանվել 433.73 դրամը, վաճառքի նվազագույն արժեք՝ 444.38 դրամը:
Պապոյանը ներկայացրել է, թե ինչու է կարևոր ենթակառուցվածքների կառուցումը, և ինչպես է պետությունն իր քաղաքականությամբ աջակցում գործարանների կառուցմանը:
Գևորգ Պապոյանն իր խոսքում ընդգծել է նաև Հայաստան-ԵՄ համագործակցության շրջանակում Գերմանիայի հետ փոխգործակցության ընդլայնման կարևորությունը։
Վերջինս հայտարարել է, թե պետությունը դպրոցներ ու ճանապարհներ կառուցելու փոխարեն պետք է գործարաններ կառուցի:
Դիտարկվող ժամանակահատվածում նախորդ տարվա համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում գնաճը կազմել է 3.7%:
Ամիօ բանկում Ձեր հիփոթեքը կարող է նվազել 1.5%-ով: Տեղափոխե´ք այն և վայելե´ք ավելի թեթև վճարումները:
Բոլոր շրջանավարտները դասընթացի ավարտին ստանում են Ֆրանսիական համալսարանի և Հայաստանյան խաղաղության նախաձեռնության համատեղ վկայական։
Վարորդները խնդրեցին հստակեցնել, թե որքան ժամանակ է պահանջվելու հարցի լուծման համար՝ ասելով, որ Ղազախստանում այդ հարցին արագ լուծում տվեցին։
Պապոյանը հավելել է, որ ընթացիկ տարում արտադրված խաղողի համախառն բերքը զգալիորեն գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը:
Կարծում եմ՝ այս նորարարական գործիքները պետք է ավելի համարձակ և ակտիվ կիրառենք, որպեսզի միանգամից մի քանի նպատակի հասնենք:
Մեր պարտականությունն է բացահայտել կեղծ թեզերի վրա կառուցված քաղաքական օրակարգը և ցույց տալ դրա իրական էությունը։
Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2025 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 7.1 տոկոսով։
Բյուջեի նախագծով համախառն ներքին արդյունքը կանխատեսվել է 11 տրիլիոն 933 միլիարդ դրամ, տնտեսական աճը կանխատեսվել է 5.4%, ՀՆԱ-ի դեֆլյատորը՝ 3 %:
Ռուսական ռուբլու առքի առավելագույն արժեք է սահմանվել 4.49 դրամը, վաճառքի նվազագույն արժեք՝ 4.71 դրամը:
Եվրոյի առքի առավելագույն արժեք է սահմանվել 447.41 դրամը, վաճառքի նվազագույն արժեք՝ 458.79 դրամը:
ԱՄՆ դոլարի առքի առավելագույն արժեք է սահմանվել 380.64 դրամը, վաճառքի նվազագույն արժեք՝ 384.91 դրամը: