«Եթե անգամ ելքը փոփոխությունն է, ապա նախ պիտի կայունություն լինի. չեք կարող քարոզարշավ անել սեւ ժապավեններով գյուղում»
17/11/2020 schedule12:21
Ոչ մեկը չի ժխտում, որ կառավորղ ուժն է նախևառաջ կրում տեղի ունեցածի պատասխանատվությունը։ Դրանից հնարավոր չէ խուսափել։ ԱԺ-ում ունեցած ելույթի ընթացքում նման կարծիք հայտնեց ԱԺ փոխխոսնակ Լենա Նազարյանը։
«Ես ընդունում եմ դա, ու հետևություններ էլ կլինեն, բայց ուզում եմ նաև շեշտել, որ հենց այս պատասխանատվությունն է նաև վարչապետին մղել ստորագրել այս եռակողմ հայտատարությունը, որով 25-30.000 զինվորականի կյանք է փրկվել, ու նրանք դա գիտեն, իրենց հարազատները դա գիտեն։ Այդ հայտարարությամբ է նաև փրկվել Ստեփանակերտը, ուրեմն՝ նաև Արցախը»,- շարունակեց նա:
Լենա Նազարյանը նշեց, որ տեղի ունեցածը չպետք է դիտարկել որպես 2.5 տարվա կառավարման հետևանք և պարզունակացնել Արցախի խնդիրը։ «Սա ոչ միայն 2.5 տարվա, նույնիսկ 25 տարվա քաղաքականության հետևանք չի կարող լինել միայն, այլ նաև տարածաշրջանային և աշխարհաքաղաքական տեղաշարժերի հետևանք է, որը պետք է հաշվի առնենք այս մասին խոսելիս»,- ընդգծեց ԱԺ փոխխոսնակը։
Նա ընդունեց, որ իրադարձությունները հանրային հուզումներ են առաջացրել։ «Պարո՛ն Բաբաջանյան, եթե անգամ ելքը քաղաքական փոփոխություններն են, ապա նախևառաջ ես կարծում եմ՝ խելամիտ մարդիկ հասկանում են, որ պիտի կայունություն լինի, պիտի որոշակի ժամանակ անցնի: Դուք չեք կարողանալու գնալ գյուղեր, որտեղ սև ժապավեններ են փակցված և քարոզարշավ անել։ Դա հնարավոր չէ, մարդիկ վշտի մեջ են»,- դիմելով պատգամավոր Արման Բաբաջանյանին՝ ասաց Նազարյանը։
ԱԺ փոխխոսնակը նաև նշեց, որ Արցախում հրադադարի վերաբերյալ հայտնի հայտարարության ստորագրման օրը Կառավարություն մտած մի խումբ անձանցից մեկը եղել է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր։ Ըստ նրա՝ այդ մասին հավաստել են անվտանգության աշխատակիցները։ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները հորդորեցին անուն տալ, Լենա Նազարյանն էլ նշեց, որ Դավիթ Մանուկյանն է եղել այդ պատգամավորը։
Նազարյանի այս հայտարարությունից հետո դահլիճում լարվածությունը մեծացավ: «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները հերքում էին փոխխոսնակի հայտարարությունը։
«Կառավարությունը ջարդուփշուր անելու պարագայում պահանջել հրաժարական հնարավոր չէ»,- եզրափակելով խոսքը՝ ասաց Լենա Նազարյանը։