Ինչո՞ւ չեք շոշափում Խաչատուրյան, Կոստանյան անունները, նրանք արել են այն, ինչ ես. Ջհանգիրյանը՝ «Մատաղիսի գործի» մասին
Բարձրագույն դատական խորհրդի «Իմ քայլը» խմբակցության թեկնածու Գագիկ Ջհանգիրյանը, այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով որպես զինդատախազ իր կենսագրության հետ կապվող ամենաաղմկահարույց քրեական գործերից մեկին՝ «Մատաղիսի գործին», ասաց, որ այսօր էլ այն համոզմանն է, որ զինվորների սպանության մեջ մեղավոր էին հենց այն նույն երիտասարդները, որոնք, ըստ զինդատախազության մեղադրանքի, կատարել էին հանցագործություններ:
«Նույնիսկ այդ արդարացումից անմիջապես հետո լրագրողների հավաքի ժամանակ հայտարարել եմ, որ իմ կարծիքը չեմ փոխում, այդ անձնավորություններն են հանցագործները»,- ասաց Ջհանգիրյանը՝ հավելելով, թե կասկածելով չէր կարող մարդկանց տանել երկարատեւ ազատազրկման:
Նա, սակայն, իր զարմանքը արտահայտեց, թե այդ գործի առնչությամբ ինչու է միայն իր անունը շոշափվում.
«Երբ դատապարտյալներն ազատվել են կալանքից եւ բաց են թողնվել, ես արդեն պաշտոնավարել եմ գլխավոր դատախազությունում, եւ զինվորական դատախազը եղել է Արմեն Խաչատուրյանը: Լրացուցիչ նախաքննության արդյունքներով նոր զինդատախազը նույն մեղադրյալներին նույն մեղադրանքներով հաստատել է մեղադրական եզրակացություն՝ նույն հոդվածներով եւ ուղարկել դատարան: Դատարանում գործը քննելիս զինդատախազը եղել է Կոստանյան Գեւորգը, եւ ինքն իր մեղադրողներով գործը տարել է մինչեւ վերջ: Ինչո՞ւ չեք շոշափում, ասենք, Խաչատուրյան, Կոստանյան եւ այլ անունները. չէ՞ որ երկու դատախազներ արել են նույնը, ինչ Ջհանգիրյանը»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ Մատաղիսի դեպքը տեղի է ունեցել 2003թ։ Զինծառայողներ Արայիկ Զալյանը, Մուսա Սերոբյանը և Ռազմիկ Սարգսյանը մեղադրվում էին Ռոման Եղիազարյանին և Հովսեփ Մկրտումյանին սպանելու համար:
2005 թվականին Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարանը Մատաղիսի գործով մեղադրվող Արայիկ Զալյանին, Ռազմիկ Սարգսյանին և Մուսա Սերոբյանին մեղավոր էր ճանաչել և դատապարտել 15 տարվա ազատազրկման: 2006 թվականի դեկտեմբերի 22-ին, Վճռաբեկ դատարանի որոշմամբ, գործն ուղարկվել է նոր նախաքննության՝ բեկանելով Վերաքննիչ դատարանի որոշումը (ցմահ ազատազրկում Արայիկ Զալյանին, Ռազմիկ Սարգսյանին, Մուսա Սերոբյանին): 2007 թվականի վերջին սկսվել էր նոր դատաքննություն: 2012-ի դեկտեմբերի 18-ին նրանք արդարացվեցին:
Նախորդ տարի հայտնի դարձավ, որ Մատաղիսում 16 տարի առաջ երկու զինվորի սպանության քրեական գործը վերաբացվել է։
«Ո՞ր հանցագործությունն է կոծկվել իմ՝ դատախազ եղած ժամանակ: Բա հիմա 2 տարի քննչական դեպարտամենտում էդ գործը քննվում է: Բա ինչո՞ւ չեն բացահայտում իրական հանցագործներին, եթե դրանք կան, եւ ինչո՞ւ ինձ մեղադրանք չեն առաջադրում եւ չեն առաջադրել նաեւ նախորդ իշխանությունները, որ ես էդտեղ հանցագործություն եմ արել... Չէ՞ որ 2008թ.-ին էլ ինձ մեղադրել էին ոստիկանին հրելու համար: Բա թող գտնեին մի լուրջ մեղադրանք, պաշտոնական դիրքի չարաշահում, սպանությունների կոծկում եւ ինձ դատապարտեին»,- ասաց ԲԴԽ անդամի թեկնածուն: